elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Geleceğin Şehirleri; Süper Lüks Rüzgar Tribününde Yaşam

Okyanusun ortasında bir rüzgar çiftliği düşünün ve türbinlerde insanların yaşadıklarını. Geleceğin en güzel işlerinden biri; yeni konsept rüzgar çiftliklerinde süper şık bir hayat. Ayrıntılar haberimizde.A- A+
27.07.2013 tarihli yazı 10324 kez okunmuştur.
Bulgar firması Morphocode 'nun tahminine göre, ilerki yıllarda çalışanlar için açık denizin ortasında rüzgar türbin üstüne lüks evler yapılacak, bu konu üzerinde mimarı ve mekanik olarak çalışmaya başladılar. Yani okyanusun ortasında bir rüzgar çiftliği düşünün ve türbinlerde insanların yaşadıklarını. Mimari olarak bayağı modern çizgilere sahip denilebilir. Teknolojik olarak ileri düzeyde yapılacağı açıklansada, smart house gibi kapsamlı olmayacağı tahmin edebiliriz. Solar paneller hakkında herhangi bir açıklama yapılmasada,  böyle konseptli bir eve solar panellerin yapılması gerektiğini düşünüyorum.  Morphocode firmasının ilham kaynağı, Avrupa Rüzgar Enerji Birligi 2030 tahmin raporlarından gelmektedir. Rapora göre, açık deniz rüzgar tirbünleri 300,000 kişi için istihdam sağlayacağı düşünülüyor. Okyanusun ortasına her gün gidip gelmek zor olması, onarım grupları ve bilirkişiler zamanının çoğunu türbinlerin üzerinde geçirmesi ve jeneratöründe çalışır halde tutmak zorunda kalıcakları için böyle bir ev konsepti tasarlanmiş.
 
 

Konsept modern çizgiler taşıyor ve rahat edilebilmesi için her türlü şey düşünülmüş. Unutmamamiz gereken şey bu evler okyanusun ortasında, yani terkedilmiş, şehirden uzak bir konumda. Deniz ortasında yalnız yapabilirim diyorsanız, geleceğin işi sizi bekliyor, sunduğu bütün imkanlarla. Şık yeni çatı katın, uzay istasyonundan veya kutup karakolundan daha estetik bir yaşam sunuyor, lakin izole konumdan dolayı lojistik destek ile yemek alış-verişi oluyor. 
Tabi bu konsepte ilk bakışta benim aklıma gelen sorun; tribünün çıkardığı ses. Herhalde bu kadar büyüklükte bir türbinin çıkardığı ses de büyük olur. Başka ne tür sorunlar olabilir? İşinizi bu şekilde evden yapmak ister miydiniz? Böyle bir sakinliği mi seçerdiniz şehir hayatını mı? Siz böyle bir yerde yaşamak ister misiniz?
 


Kaynak

morphocode.com
Raşit Dursunoğlu Raşit Dursunoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.