elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Danimarka'nın En Büyük Offshore Rüzgar Santrali Açıldı

Danimarka'nın en büyük offshore rüzgar güç santrali sayılan tesis 4 Eylül 2013 tarihinde Siemens tarafından açıldı. Santralde tam 111 tane 400 MW güç üreten rüzgar türbini bulunuyor. Detaylar haberimizde...A- A+
07.09.2013 tarihli yazı 15357 kez okunmuştur.
Bir çok teknolojik alanda çözümler üreten Siemens bilindiği gibi rüzgar türbinleri de üretiyor ve montajlarını gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz günlerde Danimarka'nın en büyük rüzgar enerjisi projesini gerçekleştiren şirket açılış gerçekleştirdi. Bu projede, her biri 3,6 MW gücünde olan 120 metre rotor çapına sahip Siemens marka rüzgar türbinleri kullanıldı. Rüzgar projesinin sahibi şirket Danimarka elektrik dağıtım şirketi Dong Enerji'nin % 50, Danimarka Emeklilik Fon Şirketi'nin % 30 ve PKA Şirketi'nin % 20 hisselerine sahiptir. Buna ek olarak Dong Enerji ile birlikte Siemens, 5 yıl süreli olarak rüzgar türbinlerinin bakımını üstlenecek. 


 

 


111 adet rüzgar türbini kurularak üretilecek olan 400 MW elektrik gücü ile Danimarka'da, ülke içi güç talebinin dörtte biri yani 400.000 hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacaktır. 

Siemens Enerji Grubu'nun rüzgar enerjisi bölümü CEO'su Markus Tacke, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Anholt Offshore Rüzgar Santrali, Danimarka'nın doğu kıyılarında bulunan Jutland Yarımadası'nın yaklaşık 20 km kuzeydoğusunda yer almaktadır. 9 aydan daha az bir süre içerisinde Siemens, 88 km2 lik bir alanda suyun 19 metre derinliklerine kadar inerek 111 adet rüzgar türbininin kurulumunu bazı zorlu hava koşullarına rağmen gerçekleştirdi.

Anholt Offshore Rüzgar Santrali, Siemens'in bir kaç hafta içerisinde gerçekleştirdiği beşinci offshore rüzgar santralidir. Temmuz ve Ağustos'ta Dünya'nın en büyük açık deniz türbinleri olan London Array 630 MW, Greater Gabbard 504 MW ve Lincs 270 MW projeleri gerçekleştirildi. Almanya'da, Kuzey Denizi'ndeki ilk ticari deniz rüzgar santrali, Riffgat (108 MW), resmi olarak Ağustos ayında açıldı.► İlginizi Çekebilir: Manisa'da 35 MW'lık Yeni Rüzgar Santralı 


  
Siemens offshore rüzgar enerji santralleri, şebeke bağlantıları ve offshore rüzgar hizmeti için pazarın önde gelenleri arasında yer almaktadır. Bugüne kadar şirket, 3.9 GW toplam üretim kapasitesi sunan offshore rüzgar türbinleri kurulumu gerçekleştirmiştir. Şu anda ise projesi devam eden, yaklaşık 5 GW kapasiteli toplam deniz projeleri için kurulum emri vardır.

Anholt rüzgar enerjisi projesi de dahil olmak üzere Siemens başarılı bir şekilde yaklaşık 1.1 GW üretim kapasitesi sunan dokuz deniz rüzgar santrali kurmuştur. Danimarka Hükümeti 2020 yılına kadar rüzgar enerjisi ile üretilen elektriğin ülkenin yarısını karşılamasını hedefliyor. 2012 itibariyle, rüzgar enerjisi zaten bu ülkenin üretilen elektriğin yaklaşık yüzde 30'u oluşturuyor. Danimarka'nın hedefi, 2050 yılına kadar elektrik enerjisi üretimi için fosil yakıtlardan bağımsız olmaktır.KAYNAK:


Alper   Görkey Alper Görkey Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.