elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Emotiv Insight |
Yapmak İstediğin Şeyi Sadece Düşün

Emotiv; beyin dalgalarınızı okuyor, işliyor böylece elektronik cihazları kontrol edebiliyorsunuz, sanal objeleri hareket ettirebiliyorsunuz. Bir diğer özelliğide beyin haritanızı görebiliyorsunuz; okurken, izlerken, hayal ederken beyninizin hangi tarafının çalıştığını bilgisayar yardımıyla görebiliyorsunuz. Böylece beyninizi daha iyi bir şekilde kullanabilirsiniz.A- A+
04.08.2013 tarihli yazı 11528 kez okunmuştur.
Aslında biz bu cihazın şimdiki versiyonun daha kabasıyla ilk olarak 2010 yılında TED fuarında tanışmıştık. Teknoloji tanıtılmıştı; oyuncak helikopteri, tekerlekli sandalyeyi ve sanal objeleri düşünce gücüyle hareket ettirmişlerdi. Şimdi ise Emotiv, Kickstarter yardımıyla yeni görüntüsüyle geri döndü. Daha ergonomik, daha çok uygulamaya sekron edilebilir halde. Kickstarter'da proje açıldığında bir ay süre boyunca 100,000 Amerikan Doları hedef konulmuştu. Daha 4 gün geçmesi rağmen 375,000 Amerikan Doları topladı.Emotiv'in teknolojisi aslında leap motion'da kullanılan teknolojinin açık ara üstünde. Leap motion hareket algılama yöntemiyle sanal objeleri hareket ettirebilmemize yardımcı oluyordu.  Emotiv ise beyin dalgalarımızı kullanarak sanal objeleri ve elektronik cihazları kontrol edebilmemizi sağlıyor.

 

Peki Emotiv nasıl çalışıyor? Neler yapabiliyor?


Bir kere eski versiyonuna göre daha şık bir görünüme sahip ve uygulama skalası daha genişletilmiştir. Entegre bulunan beş sensörlü Emotiv, Insight monitöründe durumlara verdiğiniz tepkileri yani  beyin dalgalarınızı kaydederek, kullanılabilir datalara çeviriyor. Elektronik cihazlar arasındaki iletişimi de wireless ve bluetooth yardımıyla sağlıyor.

Örneğin;  Bir oyun oynuyoruz bilgisayarda, karakterimizin ileri gitmesini sadece düşünerek kontrol etmek için, ileri gittiği hayal edip kaydediyoruz. Bundan sonra ne zaman ileri gitmesini düşünürsek, karakterimiz ileri gidecektir. Kaydetmesinin sebebi de, her insanın beyin dalgalarının birbirinden farklı olmasındandır.

Emotiv ile mimik yardımıyla da cihazları kontrol edebiliyoruz. Sadece bir kerelik olsun kaydetmemiz gerekiyor. Böylece sadece gülümseyerek, göz kırparak elektronik cihazlar sözümüze amade.

Cihaz sadece oyun veya elektronik cihaz kontrolü sağlamıyor, beyin jimnastiği de yapabiliyoruz. Şirket ' Emotiv sayesinde beyin sinyallerinizi en iyi hale getirebilir, ailenizin beyin sağlığını kontrol edebilir ve ölçebilirsiniz. Beyin jimnastikleri sayesinde beyin sinyallerinizi geliştirebilirisiniz' şeklinde açıklama yaptı.

İsterseniz bu cihazı erken siparişle 199 amerikan dolarına alabilirsiniz, ama teslimat Mart 2014 de. 


Teknik Özellikleri


Sensör Sayısı;                     5
Lokasyon;                          AF3, AF4, T7, T8, Pz
İçerik Yönetim Sistemi;      CMS/DRL
Sampling Oranı;                 128 Hz
Frekans Tepkisi;                 1-43 Hz
Batarya;                             Lityum Polimer Batarya 480 mAh
Sensör;                              Semi-dry polimer
Desteklenen Yazılım;          Windows XP-8, 32/64, Mac OSX, iOS, Android 4+
Desteklenen Diller;            C++, C#, Java, Pyhton, MatLab, Unity, VB.NET
 

Kaynak :


kickstarter.com
Raşit Dursunoğlu Raşit Dursunoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.