elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Hyperloop Sahnede, Elon Musk Yeni Ulaşım Aracını Tanıttı

Elon Musk hızlı trenden daha hızlı ve daha ucuz olan projesini sonunda paylaştı. Epey bir süredir bu konu üzerinde demeçler veren Musk; ' Işınlanma yapılana kadar en hızlı ve en ucuzu bu ' dedi. Musk' a göre Erzurum ve İzmir arasındaki mesafe kadar uzaklığı yarım saate indirebilirmiş. Hyperloop' u şöyle bir tanıyalım.A- A+
20.08.2013 tarihli yazı 13638 kez okunmuştur.
Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk, uzun bir süredir üzerinde çalıştığı yeni ulaşım aracı Hyperloop' u tanıttı. Hyperloop' un hızlı trenden daha hızlı ve daha ucuz bir ulaşım aracı olacağını söyledi. Diğer tüplü ulaşım yöntemlerinin de bulunan sorunlardan dolayı gerçeklenemeyeceğini açıkladı. Elon Musk, Hyperloop projesinin taslaklarını, özelliklerini ve maliyetini açıklayan 57 sayfalık pdf yayınladı. Orjinal pdf'e kaynaktan ulaşabilirsiniz.Kısaca Hyperloop, havasız kanallarda itme gücüyle yani şırınganın suyu itmesi gibi hızlanan, 1200 km ye ulaşabilen bir sistem; yani kanalın içinde kayarak ilerliyor. İtme gücüyle oluşan sürtünme ve hava basıncını elektronik komprasörler sayesinde önden arkaya atarak tüp içinde oluşan basıncı ve tüpün hızını dengeleyebiliyor. Tüp, hava basınçlı tamponlarla destekleniyor. Yerden 0,5 ile 1,3 mm yükseklikte ilerliyor. Sistemin maliyeti yaklaşık olarak 7 milyar dolar.


 
► İlginizi Çekebilir : Dünyanın En Hızlı Trenleri

Hyperloop, kanallar yerin dışına kurulduğu zaman, kanalın çevresini solar panellerle destekleyerek enerji de üretilebiliyor. Bu enerji solar katamaranda olduğu gibi depolanıp fanlarda kullanılabiliyor. Saatte 840 yolcu taşıyabilir ve her tüp 28 yolcu kapasitelidir. Hyperloop'un üç çeşidi var; biri sadece yolcu diğeri sadece araba ve bir diğeri de araba ve yolcu taşıması için. Araba ve yolcu konseptinde 28 yolcu ve sadece üç araba taşınabilirmiş. Her yolcu sadece 110 pound yani 50 kg'lık bagaj taşıyabilir. Her istasyonda sağlık ekipleri de bulunuyor.Hyperloop 900 mil yani yaklaşık olarak 1500 km'lik ve üstü ulaşımlar için en uygun ulaşım aracı olarak gözüküyor. Bu sistemin tek problemi; herhangi bir hava sızıntısı sebebiyle tüp içindeki iç basıncın artması ve buna bağlı olarak sorunların doğacak olmasıdır.
Kaynak

► teslamotors.com

Raşit Dursunoğlu Raşit Dursunoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.