elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

XIAOMI (Çin İşi Apple) ve MiPhone

Muhtemelen Xiaomi daha önce duymamışsınızdır. Ama eğer çinli bir arkadaşınız varsa, bu şirketi duymuş ve arkadaşınızın bu şirketin büyük bir fanı olduğunu biliyorsunuzdur. Peki Xiaomi yani ''Çin işi Apple'' şirketinin teknoloji piyasasındaki yeri nedir? Bu şirketin çin işi Steve Jobs' u kim? Hep beraber inceleyelim.A- A+
28.08.2013 tarihli yazı 12850 kez okunmuştur.
Xiaomi, şuanda piyasadaki en ilgi çekici teknoloji şirketlerinden bir tanesi ve bu şirket; piyasadaki gözlemciler tarafından 'Çin' in Apple'ı olarak adlandırılıyor. Böyle adlandırılmaların sebebi çoğunlukla, Apple'ın ürünlerini veya duyurularını gerçekten çok iyi taklit edebilmeleri. 

 

►İlginizi Çekebilir: Mühendisler İçin Android Uygulamaları


Söylemeden geçemeyeceğim, bu şirketin şuanki değeri 10 milyar Amerikan Doları'dır. Son çeyrekte, Çin'de Apple'dan daha fazla telefon satmış.

Xiaomi, Android telefon piyasasının amiral gemilerinden biri olan MiPhone üreticisi ve şirketin kurucusu Lei Jun' un dışa dönük karakterinden dolayı Çin'in Steve Jobs'u olarak biliniyor.

Şirketin ürettiği telefon MiPhone'nun standart bir Android telefondan bir farkı yok. Herhangi artı bir özelliği bulunmuyor. Ama milyonlara ulaşan fanlarına göre telefonun büyük bir çekiciliği var. Şöyle ki, yeni çıkan Xiaomi telefonunun internetten üzerinden satışı başladıktan on dakika  sonra ürün stoklarda bitiyor. Tabii ki şöyle bir şeyde var; biz diyoruz ya 'Türk şirket yapsın ben alırım', Çin'de de galiba aynı düşünce var, çünkü bu telefonun bu kadar çok satılmasının ve hızlı tükenmesinin başka bir sebebi olduğunu düşünmüyorum.

 


Çinli Lei Jun'ın, Apple'ın Steve Jobs'una benzetilmesinin bir sebebi de duyurular. Xiaomi duyuru yapacağı zaman Apple' nı playbookunu oynuyor. Şöyle ki; Jun' da Steve Jobs' un giydiği gibi siyah tişört ve kot pantolon giyiniyor. Duyuru yapılarken, Jun büyük ekranın önünde durarak ürünü tanıtıyor, aynı Steve Jobs' un yaptığı gibi.

►İlginizi Çekebilir: İnceleme | Apple MacBook AirNe kadar Apple'a benzetilse de hiç şüphesiz diyebilirm ki, bu şirketin smartphone ve kişisel teknoloji piyasasında büyük bir yeri var.


Kaynak

http://en.miui.com


 
Raşit Dursunoğlu Raşit Dursunoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.