elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Gelecek Geldi |
Jet Packler Piyasada

Sean Connery' nin 'jet pack'i de gerçek oldu. Birkaç bilim kurgu filminde karşılaştığımız jet packler 2000 li yıllardan beri üzerinde çalışılmasına rağmen bir sonuç alınamamıştı. Ama Yeni Zelandalı firma Martin Air Craft başarısızlıklardan ders alarak P12 gökyüzü motorunu en şık haliyle piyasaya sürdü. Kişisel kullanım için hazır olup seri üretimine geçilen P12 gökyüzü motorunun özelliklerini ve kısa geçmişini beraber inceleyelim.A- A+
18.08.2013 tarihli yazı 12234 kez okunmuştur.
Jetgiller, Star Wars ve Bond Thunderball filmlerinde tanıştığımız Jet Pack yani hava motoru, 2008 ve 2010 yıllarında bazı firmalarca konsepti hazırlanmaya çalışıldı, ama o yıllardaki en büyük başarı 30 saniye havada kalınmasıydı. Yani iniş ve çıkış süresini hesaplayamazsanız, inmek yerine düşebilirdiniz. O zamanki başarıyı Yeni Zelanda menşelli Martin Air Craft Şirketi yapmıştı.

 
 
Bu firma aradan geçen üç yılda, motoru ve jet pack'in görüntüsü değiştirdi. İlk bakışta görüntü olarak diyebilirim ki baya kaslı ve albenili duruyor. ' Aslında jet pack gökyüzündeki motorsikletiniz , yani düşünün bir kar motoru, jet ski neyse bu da o. Geliştirdiğimiz jet pack herkesin garajına girebilecek özelliklere sahip.' Martin Aircraft Şirketi.
 
İlginizi Çekebilir : Uçmak İsteyenlere : '' MultiCopter''
 
Merak edileni önceden söyleyeyim bu 'gökyüzü motoru'  na 150 bin Amerikan Dolarına sahip olabilirsiniz.
 
Sivil Havacılık Kurumunun verdiği yetkiyle; deneme uçuşu yapılan konseptte yani P12 modelinde iki kanallı fan ve 2.0 litre V4 piston 200 beygir benzinli motor kullanılıyor. Çıkabildiği yükseklik yerden 1,5 kilometre, ulaşabildiği hız 56 km/s. Sivil Havacılık Kurumu' nun sınırladığı yükseklik yerleşim yerlerinde 6 metre, denizde veya şehirden uzak yerlerde 7.6 metreye olduğu söylenildi.

Kaynak

 martinjetpack.com

 
Raşit Dursunoğlu Raşit Dursunoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.