elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

RoboRoach |
Yarı Robot Yarı Canlı Hamamböceği

BackYard Brain, RoboRoach cyborg deneyine destek bulmak için kampanya başlattı. Canlı bir hamamböceğine geliştirdikleri çipi takarak böceğin hareketlerini kontrol etmeyi başardılar.A- A+
01.07.2013 tarihli yazı 13366 kez okunmuştur.
Canlı hamam böceğinin nasıl RoboRoach olacağını anlatmadan önce, kontrol videosunu görünce ' harika ya'  dedim, ama böceğin ameliyat evresini görünce, böyle bir projeyi halka açmanın etik olmadığı düşünüyorum. Tamam, 90'lar bilim kurgu sinemasının da etkisiyle Cyborglar harikadır, hepimiz etkilenmiştik, bilime ve teknolojiye meraklı hale geldik.

Hepimiz bir cyborg yapmak istedik. Ama bunun bedeli ne? Bedeli, ' Nöro Devrim' adına milyonlarca böceğin olmadık yerlerinin kesilip eziyet edilmesidir.  Beni gerçekten rahatsız eden kısım burası, böcek kontrol kitini alan herkes, böcekleri kesip biçmeye başlayacak. Bu deneyler, yazın büyüteçle karınca yakmaya çalışan çocuklar için ciddi bir potansiyel yükselme demek. Böyle bir şeyi halka açmak, şunu gösteriyor; bilim adamlarına okulda etik denilen olguyu anlatmıyorlar veya bilim adamı olma sürecinde kendi empati genlerini yok ediyorlar. Hamamböceği deneyinin altındaki etik sizin kişisel görüşünüze bağlı, eğitim açısından iyi bir adım olabilir, ama herkesin bu deneyi yapabilir hale gelmesi, yani sadece yanlış. 


 
İlginizi Çekebilir: Oksijensiz Yaşayan Beyinler

 

RoboRoach Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?


Canlı hamamböceğini önce uyuşturmak için buzlu suyun içinde belli bir süre bekletiliyor, bir nevi anestezi yapılıyor. Böcek uyuşturulduktan sonra, kontrol çipini böceğe bağlayabilmek için üç yuvalı entegre böceğin pronotrum ( kafasıyla gövdesi arasındaki bölge) una yapıştırılıyor ve entegrenin üç yuvasından birer tane kablo çekiliyor.

Sonra belli bir kısalığa denk gelecek şekilde antenleri kesiliyor. Entegreden çıkan üç kablodan ikisi antenlerden içeri sokularak yapıştırılıyor, diğer boşta kalan kablo toprak görevi görerek böceğin gövdesine yapıştırılıyor. Sonra RoboRoach kiti böceğin gövdesine yapıştırıp, entegreye bağlanıyor. Aşağıdaki videoda nasıl yapıldığı göreceksiniz. 

 Elektrik Sinyalleriyle RoboRoach Nasıl Yolunu Buluyor?
          Hamamböcekleri kullandıkları antenlerle çalışma uzayını algılayıp, yön bulurlar. Antenler engele dokunduğununda böcek dönerek engelden uzaklaşır. Böceğin antenleri koku ve dokunmaya karşı hassas nöronlar içerir. Nöronlar bildiğimiz gibi anlık elektrik kullanarak beyinle iletişim halindedir. BackYard mühendisleri, yerleştirdikleri çiple beyne small sinyal yollayarak, böceğin hareketlerini kontrol edebiliyorlar. Bu deneyin üzerinde çalışma yapılarak, önce Kinect, şimdi de iPhone ve iPad le böceğin hareket mekanizması kontrol edilebiliyor.


                                         


Roboroach' ın Özellikleri


Toplam Ağırlık<4.5g 
Uyarma Frekansı1Hz-200Hz
Uyarım Pulse Genişliği: 1ms-500ms (Max pulse genişliği frekansa bağlı) Uyarım

Uyarım Zamanı1000s ye 5ms 
Batarya: 16mm 1632 Coin Cell Batarya
Kullanım Süresi: 12 saat  
İletişim: Bluetooth 
Destekleyen İOS cihazları: iPhone 4s ve üstü, iPod 5 ve üstü, iPad mini, iPad 4 ve üstü
Destekleyen Android Cihazları: Motorola Droid Razr M Kaynak


Backyardbrains.com

 
Raşit Dursunoğlu Raşit Dursunoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.