elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

RoboRaven |
Gerçek Kuş Gibi Uçabilen Robot

Kuş robotlar üzerinde bir çok araştırma ve bir çok prototip yapıldı. Ama ağırlığından ötürü, gerçek kuşta bulunan manevra kabiliyeti ve hava akrobasisi gerçeklenemedi. Teknolojinin geldiği noktayla, birbirinden bağımsız kanatlarla yüksek manevra kabiliyetli ve oldukça hafif olmasıyla alanında ilk olan kuş robot yapıldı.A- A+
03.07.2013 tarihli yazı 10926 kez okunmuştur.
Kuş robotlar yani uçan robotlar daha öncede denendi, bir çok prototip yapıldı. Ama ağırlığından ötürü, gerçek kuşta bulunan manevra kabiliyeti ve hava akrobasisi gerçeklenemedi. RoboRaven  Da Vinci'nin günlüklerinden ilham alınarak yapılmış. Günlüklerde aynı kuş gibi bağımsız ve aerodinamiğe uygun kanatlar çizilmişti. Günlüklerden tam 500 yıl sonra, teknolojinin geldiği noktayla çizimlerde anlatılan birbirinden bağımsız kanatlara sahip kuş robot yapıldı.
 
          

RoboRaven, ani dalış yapabilen, spiral yönde uçabilen ve ani geri dönüş yapabilen akıllı bir uçan robot. RoboRaven'ın etkileyici hava akrobasisin sebebi yazılan algoritma yardımıyla bağımsız çalışabilen kanatlara sahip olmasıdır. Kanatlar sayesinde, ani kalkış,duruş,duraklama, dalış, ileri ve geri uçuş yani çok yönlü bir uçuş yapabiliyor. Havanın değişkenliğine çabuk uyum sağlayabiliyor.

Tabi ki böyle kanatlar için programlanabilir birbirinden bağımsız çalışan motorlar gerekiyor. Motorların çalışabilmesi içinde güç kaynağı gerekiyor. Bütün bu gerekliliklerden dolayı robot-kuş gereğinden fazla ağır geliyordu. Yani uçabilmesi için çok ağır oluyordu. İlk dizayn 2007 yılında Maryland Robotic Center profesörlerinden S.K Gupta ve Hugh Bruck' ın ekibi tarafından yapıldı. E
kip 8 yıl boyunca bir çok prototip eskitmiş, ama tahmin ettiğiniz gibi ağırlıktan dolayı uçmayı başaramadı.Ama sonunda teknoloji Da Vinci' nin fikrini yakaladı.
 
           

Kanatlardaki motor, batarya ve işlemiciden dolayı oluşan ağırlığı , gövde de carbon fiber kullanarak optimize ettiler. Gövde 3-D yazıcıyla elde edildi. Bu hafiflikten ötürü RoboRaven bir kuş gibi uçabilmektedir. RoboRaven 2 feet yani 60 cm uzunluğuna sahip ve ağırlığı bir teneke kutudan daha az. Robotu bu kadar hafif yapan bir diğer şeyde, kuş-robotun gerçek kuşlardaki gibi iskeletinin içi boş olmasıdır.
 

Kaynak

►  robotics.umd.edu

Raşit Dursunoğlu Raşit Dursunoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.