elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

RoboCup 2013 Sonuçlandı

6 Kategoriden oluşan Robocup Futbol Turnuvası, birçok yeni teknoloji robota ev sahipliği yapıyor. 6 farklı kategoride yarışan robotlar, yetenekleri ile izleyenleri şaşırtıyor. Kısa tanıtım videosu ve detaylar haberimizin devamında.A- A+
02.07.2013 tarihli yazı 12844 kez okunmuştur.
RoboCup futbol turnuvası 6 farklı kategoriden oluşuyor. Ama bu katagorilerin hepsi aynı amaç için yapılıyor, insanlarla karşılacakları maça katkıda bulunmak. Almanya, Japonya ve Amerika; Bu üç ülkede insansı robot katagorisinde 1. liği hedefledikleri söylemişlerdi. Rakiplerinin herbirini yeneceklerini duyurmuşlardı.
 
                                                            

Hollanda Eindhoven'da düzenlenen yarışma farklı kategorilerden oluşuyordu. Özellikle spot ışıkları 3 insansı robot ligini çevrelemişti. Çünkü bu yarışmada insan vücudunun özelliklerine benzerliği ve robot kabiliyetleri öne çıkacaktı. İnsansı robot futbolu kategorisinde bir nevi siklet siklet yani boyutlarına göre sınıflandırıldılar. Küçükler ligi 30-60 cm arası, Gençler ligi 90-120 cm arası, Yetişkinler ligi de 130 cm ve fazlasına göre sıralandı. 

 
►İlginizi Çekebilir: İnsansı Robot Petman
 

 


Ligler hem robot hem de karşılaşma türüne göre değişiyor. Küçükler ligindeki takımlar, 3 dinamik otonom robottan oluşup birbirleriyle karşılaşıyorlar. Gençler ligi takımları iki robottan oluşuyor. Yetişkenler liginde sırayla penaltı atıyorlar , robot kaleci ve oyuncu olarak değişmeli oynuyorlar.

Bu sene Alman Nimbro takımı Gençler liginde Japonları 4-0 yenerek şampiyon oldu. Japon robotları maçta devrildi ve kalkmaları kolay olmadı. Yetişkinler Liginde Japon takım JoiTech, 
HuroEvolution'ı 4-3 yenerek şampiyon oldu. Çocuklar liginin galibi ise Pennsylvania Üniversitesinden TeamDarvin finalde AutMan'ı 7-4 yenerek şampiyon oldu.  

Aşağıdaki kısa tanıtım videosu ile robotların ne kadar kabiliyetli olduklarını görebilirsiniz.  
                    Kaynak


► robocup-2013.org
Raşit Dursunoğlu Raşit Dursunoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.