elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Bursa rüzgar tribünü sektörü,otomotiv sektörü gibi olabilir

Bursa'da konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Hilmi Güler, rüzgar tribünü sektörünün önünün açık olduğunu söyledi.A- A+
23.05.2010 tarihli yazı 5037 kez okunmuştur.

Bursa'nın rüzgar tribünü sektöründe gelişebileceğini ifade eden Güler, "Burada 40 milyar dolarlık piyasa bulunuyor. Rüzgar tribünü ile yeni bir otomotiv sektörü doğabilir" dedi.

Bursa Mühendis ve Mimar İş Adamları Derneği (BUMİAD) tarafından organize edilen 'Enerji' konulu panele konuşmacı olarak katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Hilmi Güler, alternatif enerji kaynakları ile ilgili bilgi verdi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Hizmet Binası Toplantı Salonu'ndaki programda konuşan Güler, krizin etkisinin ardından dünyanın ve Türkiye'nin eskisi gibi olmayacağını söyledi. Enerji kavramının artık değiştiğini ifade eden Güler, gıda, tarım ve diplomasi gibi kavramların da bunun içine girdiğini açıkladı.

Rüzgarın alternatif enerji olarak kullanılması için çalışmaların geçmiş yıllardan bu yana sürdürüldüğünü belirten Güler, "Rüzgar enerjisi için 48 bin megawattlık kapasitemizin olduğunu biliyoruz. Bunun 20 bin megawattlık kısmı süratli bir şekilde kullanılabilir. Burada 40 milyar dolarlık piyasa bulunuyor. Bursa otomotiv sektörünün önemli kentlerinden birisi. Bursa'da rüzgar tribünü sektörü, otomotiv sektörü gibi olabilir. Yeni bir otomotiv sektörü doğabilir" diye konuştu.

Bakanlık yaptığı dönemde tribünler ile ilgili çalışma yürüttüklerini ve rüzgar enerjisinin elde edilebileceği bir haritayı çıkardıklarını hatırlatan Hilmi Güler, istenildiği takdirde her çiftlikte bunun yapılabileceğini ve 500 kilowatta kadar vergi alınmadığını sözlerine ekledi.DHA


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.