elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Peki siz hiç Gangnam Style Dansı yapan robot gördünüz mü?

Virginia Teknoloji Üniversitesinin Robotik ve Mekanizma Laboratuvarlarında geliştirilen ve asıl amacı yangın söndürmek olan insansı robotun bir kaç kodunun değiştirilmesi nelere sebep olabilir dersiniz?A- A+
24.10.2012 tarihli yazı 10237 kez okunmuştur.
Bilmiyor olabileceğiniz ihtimaline karşı biraz bahsedelim. Gangnam Style nedir? diye sorarsanız, Güney Kore’nin PSY lakaplı şarkıcısı tarafından 2012 yılının yaz aylarında çıkarılmış bir müzik video olarak cevaplandırabiliriz. Viral özellik taşıyan bu parça, şu anda YouTube üzerinde tam 532 Milyon izlenerek tüm tarihin en çok izlenen videosu olma özelliğini de elinde bulundurur durumda.  Hızla parlayan bu yıldızın ilk farkına varanlar ise Virginia Teknoloji Üniversitesi Robotik ve Mekanizma Laboratuvarı(RoMeLa) araştırmacıları olup, Gangnam Style Dansı yapabilen bir robot geliştirmişler. Yayınlanan videoda Charli-2 diye adlandırılan robotumuzun, herhangi bir yanılgı olmadan, yürüme ve dengede kalma operasyonlarını gerçekleştiren gelişmiş insansı otonom kontrol sistemi ön plana çıkıyor. Ayrıca tepki süresindeki hızlılık ve hareket geçişlerindeki düşük keskinlik de gözlerden kaçmayan diğer özellikler arasındaki yerini alıyor.

Dr. Dennis Hong liderliğindeki RoMeLa ekibi, Charli-2’nin belden aşağısını değiştirerek SAFFiR adında yeni bir yangınla mücadele robotu geliştirme projesini de yürütmekte. Bu robotla amaçlanan şey ise dar ve duman altındaki koridorlar veya bunun gibi alanlarda yangınla savaşarak, bu zor koşullar altında insana olan ihtiyacı ve maddi/manevi kayıpları en aza indirebilmek.
Bu proje aslında Naval Araştırma Ofisi’nin(ONR) 2010 yılından beri üzerinde çalıştığı Octavia projesiyle birçok yönüyle örtüşmekte.  Ancak Octavia’nın tekerlekli ve hantal yapısı bu projenin zayıf halkalarının başında gelip projenin ilerlemesi yönünde birçok aksaklığın oluşamasına sebep oluyor. İşte bu sebeplerden dolayı ONR, bu iki projenin en iyi özelliklerini birleştirerek yangına dayanıklı zırha sahip bir kurtama ordusu yaratma peşinde.  

Charlie-2 zamanının büyük bir kısmını, yapay zeka çalışmalarındaki gelişmelerin ortaya koyulduğu RoboCup isimli futbol turnuvalarında geçiriyor. 2011 ve 2012 yıllarında, yetişkin boyutlu bir kaleci ve şutörden oluşan bu ligde şampiyonluğu göğüsleyerek teknolojisinin rakipsiz olduğu konusunda herkesi ikna etmiş durumda.  25 dereceye kadar eğilip doğrulabilme özelliğindeki Charlie-2, 141 cm uzunluğunda olmasına karşın 15 kilogram gibi ultra hafif bir ağırlığa sahip. Maksimum hızı ise saatte 1.4 km’yi buluyor.

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.