elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türk ve Güney Koreli Firmalar EUREKA Toplantısında Buluştu

Güney Koreli firmaların Türk ve Avrupalı firma ve araştırmacılarla işbirliğini artırmayı amaçlayan “EUREKA Güney Kore Günü” İstanbul’da düzenlendi.A- A+
04.06.2013 tarihli yazı 10973 kez okunmuştur.
Sheraton Otel’de gerçekleştirilen EUREKA Güney Kore Günü’ne aralarında Samsung, LG, Vestel, Arçelik, ASELSAN ve TÜBİTAK gibi yüksek teknolojili ürün geliştiren firma ve araştırma kurumlarının yöneticileri katıldı. Teknoloji odaklı firmaların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, 50’nin üzerinde Güney Koreli, 60’a yakın Avrupalı ve 100’e yakın Türk firma ve araştırma kurumu bir araya geldi. Güney Kore Teknoloji Geliştirme Enstitüsü (KIAT) Başkanı Dr. Yong-Geun Kim ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak’ın açılış konuşması ile başlayan etkinlikte Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı Sanayi ve Teknolojiden Sorumlu Bakan Yardımcısı Dr. Jae-Hong Kim ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu birer konuşma yaptı.


KIAT Başkanı Kim


KIAT Başkanı Kim konuşmasında Güney Kore’nin EUREKA ağına Avrupa dışından dahil olan ilk ülke olduğunu hatırlatarak bu başarının tesadüfi olmadığını belirterek, Güney Kore’nin Ar-Ge ve yenilik alanlarındaki hızlı yükselişinin altını çizdi. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen EUREKA Kore Günü etkinliklerinin artık gelenekselleştiğini ve hem Güney Koreli hem de Avrupalı firmalar için çok faydalı işbirlikleri doğurduğunu belirten Dr. Kim, Güney Kore’nin EUREKA ağında geldiği noktayı özetleyerek, sürdürülebilir bir gelecek için uluslararası işbirlikleri kurmanın artık bir zorunluluk olduğunu vurguladı.

 


Bakan Yardımcısı Kim’in ardından söz alan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu da Güney Kore ve Türkiye’nin hem kültürel hem de tarihi benzerliklerine dikkat çekerek bilim ve teknolojide yazdıkları başarı öyküleri ile de benzeştiklerini belirtti. Türkiye’nin son yıllarda ekonomi, sanayi ve bilim-teknoloji alanlarında yaşadığı dönüşümü özetleyen Kavranoğlu, 2023 hedeflerimize ulaşmamızda Güney Kore’nin iyi bir örnek teşkil ettiğini vurguladı ve Güney Kore gibi Türkiye’nin en değerli doğal kaynağının da bilim ve teknoloji insan kaynağı olduğunu belirtti.


EUREKA


Açılış konuşmaları sonrasında EUREKA Türkiye Dönem Başkanlığı Üst Düzey Temsilcisi Okan Kara tarafından EUREKA ağının firmalara sağlayacağı kazanımlara; Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı’ndan Jae-Sik Lee tarafından Güney Kore’nin yaşadığı dönüşümün süreçlerine ve EUREKA Sekreteryası Başkanı Pedro de Sampaio Nunes tarafından EUREKA ağının geleceğine dair sunumlar yapıldı.

Etkinlik; yenlik politikaları ve EUREKA’nın Avrupa’nın rekabet edebilirliğine etkisine dair detaylı sunumlar ile devam etti. İkinci oturumda ise firmalar, “Bilgi ve İletişim Teknolojilerinde Yakınsama”, “Temiz Çevre ve Enerji Verimliliği”, “Yaşlanan Nüfus ve Sağlık” ile “Gelecek Kuşak İmalat ve Malzeme” alanlarında bire bir görüşmeler yaparak, işbirliği fırsatlarını değerlendirdi.


Kaynak : Tübitak
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır