elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Tübitak'ın Yazılım Yarışması Sonuçlandı

TÜBİTAK tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ve 247 projenin yarıştığı Lisans Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler törenle ödüllendirildi.A- A+
20.06.2013 tarihli yazı 16865 kez okunmuştur.
Lisans öğrencilerinin bilişim teknolojilerini kullanarak ülkemizin sorunlarına yönelik çözüm üretmeleri, bilgi ve becerilerini geliştirmeye destek verilmesi amacıyla bu yıl ilk kez yazılım projeleri yarışması düzenlendi. ‘Eğitim Uygulamaları’, ‘Gömülü Sistemler’, ‘Yenilikçilik’ ve ‘Toplumsal Etki’ alanlarında düzenlenen yarışmaya 59 üniversiteden 539 öğrencinin hazırladığı 247 proje başvurdu. 104 projenin jüri değerlendirmesine alındığı yarışmada, 21 üniversiteden 40 proje Ankara’da düzenlenen final sergisinde yer aldı. Final sergisinde jüriye yapılan sunumların ardından 4 dalda dereceye giren projeler belirlendi.

Lisans Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması ödül töreni, TÜBİTAK Feza Gürsey Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Törenin açılışında konuşan TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Arif Adlı, teknolojinin günlük yaşamın her aşamasında yer aldığını vurgulayarak, yazılım sektörünün öneminin arttığına da değindi. Sektörde yaşanan gelişmelerin nitelikli iş gücüne olan ihtiyacı artırdığını ifade eden Adlı, düzenlenen yarışmanın yenilikçi ve bilişimci yazılımcıların yetiştirilmesine katkı sağlayacağını dile getirdi. Adlı, bilgi ve iletişim teknolojilerinin ülke ekonomilerine önemli katkı sağladığının altını çizerek, "Bu alanda faaliyet gösteren büyük şirketlere baktığımızda, bu şirketlerden sadece birinin cirosunun bazı ülkelerin sahip oldukları toplam firmaların cirolarının tamamından daha fazla olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

 


Türkiye'nin 2023 hedeflerine de değinen Adlı, bu hedeflere ulaşmayı sağlayacak en önemli sektörlerden birisinin de bilgi ve iletişim sektörü olduğunu kaydetti. Adlı, 2023 hedeflerine ulaşmak için bilgi ve iletişim sektöründeki harcamaların GSYH içindeki oranının yüzde 7'lere yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından bu yıl ilk kez düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. ‘Eğitim Uygulamaları’, ‘Gömülü Sistemler’, ‘Yenilikçilik’ ve ‘Toplumsal Etki’ alanlarında ilk üç dereceye giren öğrencilere ve danışmanlarına para ödülü ile başarı belgesi verildi. Birinci olan öğrenciler 10.000 TL, ikinciler 7.500 TL, üçüncüler ise 5.000 TL’lik ödülün sahibi oldu.

 

 

Yarışmada ‘Eğitim Uygulamaları’ alanında birinciliği Mert Safa Özkarakoç ve Efekan Egeli, ‘Gömülü Sistemler’ alanında Necati Cihan Camgöz ve Nimet Kaygusuz, ‘Toplumsal Etki’ alanında Vahdet Ozan Aydın, ‘Yenilikçilik’ alanında ise Nesrin Kaya ve Gözde Civan kazandı.
 


Kaynak


►Tübitak
Osman Kemal Dağ Osman Kemal Dağ Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.