elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İngiliz Ordusu İçin Elde Taşınabilir İnsansız Hava Araçları İthal Edildi

Afganistan’da görev yapan Birleşik Krallık Kuvvetleri için avuç içi büyüklüğünde Black Hornet Nano ithal edildi. Kendi küçük ama önemi büyük olan bu insansız hava araçlarıyla tehlikeli koşullardaki muhtemel kayıpların önüne geçilmesi planlanıyor.A- A+
18.02.2013 tarihli yazı 15557 kez okunmuştur.
İnsansız Hava Araçları(İHA) son yıllarda mücadele ve gözetim alanında tüm askeri kuvvetler için vazgeçilmez bir varlık haline gelmiştir. Kilometrelerce genişlikteki bir savaş alanını tararken düşmanınıza yakalanmadan gerekli bilgileri edinebilmeniz için insansız hava aracınızın mümkün olduğunca ‘görünmez’ olması gerekmekte. İşte bu sebeple avuç içine sığabilen yeni nesil İHA’lar, İngiliz ordusunun Afganistan’daki operasyonlarında ajanlık yapacak.

Her İHA 10x2.5 cm boyutlarında ve yalnızca 16 gr ağırlığında olup, askerlerin geri kalan yüklerinin yanında ihmal edilebilecek seviyededir.  Üzerinde bulunan dahili kamera, canlı video ve hareketsiz görüntüleri 800 metre civarı bir mesafeden kontrol ünitesine iletebilme yetisine sahip.

Black Hornet Nano yapı olarak mini helikopterlere benzese de, ağır hava koşullarına ve sert rüzgarlara daha dayanıklı olarak imal edilmiş. Minik İHA’mız tam şarjlı durumda 30 dakika boyunca maksimum hızı olan 35 km/sa ile uçarak almış olduğu bilgileri askerleri merkezlere  ulaştırmakta. Operatör, İHA’yı uçurmak için kontrol ünitesini kullanabileceği gibi direkt olarak sisteme yüklediği GPS koordinatları ile cihazın kendi kendisini uçurmasını sağlayabilir.Norveç merkezli Prox Dynamics AS’ın geliştirmiş olduğu Black Hornet Nano, temel olarak kendisinden önce gelen ve arama-kurtarma faaliyetleri için düşünülmüş kişisel keşif sistemi PD-100’ün daha küçük bir modeli olarak görülmekte. İngiliz Ordusu 2012 yılında Marlborough Communicationa Ltd. ile yaptığı anlaşmayla birlikte 20M Euro karşılığında 160 adet İHA’nın Afganistan’a gönderilmesi konusunda mütabakata ulaştı.

Yapılan operasyonlarda Black Hornet Nano’nun düşman askerlerini ve patlayıcı tuzakları önceden tespit ettiği İngiliz Ordusu tarafından doğrulanmış olup, İngiliz Savunma Bakanlığı'nın verdiği rapora göre bu cihazın gelecek planlarına dahil edilen yenilikçi projelerden biri olduğu açıkça belirtilmiştir.

Kaynaklar: Savunma Bakanlığı & BBC

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.