elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

İran, Yapay Zekalı Can Kurtaran Robotu Yaptı

RTS Lab, İran robotik mühendislik takımı, üzerinde bulunan sensörlerle insanları seçebilen, denizde boğulmaktan kurtaran yapay zekalı hava robotunu dizayn ettiler.A- A+
31.03.2013 tarihli yazı 8877 kez okunmuştur.
Pars, dört pervaneli bir kopter, sahilde veya gemide insanları izleyerek boğulan veya yüzmede zorluk çeken insanları fark edip yardım edebilmesi için tasarlandı. Şu anki prototipte bir tane can simidi bulunuyor, ama ekip can simidi sayısını üçe çıkarma üzerinde çalışıyorlar. RTS Lab' ın açıklamasına göre; hava robotu Pars, ilerde kendi kendine şişen 15 tane can simidini taşıyabilecekmiş.

Bu robotta; GPS navigasyon, yapay zeka, ses ve görüntü işleme, otopilot yardımıyla arama ve kurtarma, üç axel jiroskop, barometre, pusula ve FLIR termal kameraya sahip. FLIR termal kamera; robotun denizde insanları seçebilmesini sağlıyor. Üzerinde bulun LED aydınlatmayla karanlıkta fener gibi davranabiliyor.


Pars 8 yıl boyunca denendi

Takım bu robotu; denizde zorluk çeken çok sayıda insana cevap verebilmesi için tasarladılar ve Pars'ı, İran' ın kuzeyinde bulunan Hazar Denizi' nde 8 yıl boyunca denediler. Bu 8 yıl içinde; 46,500 insan zor durumdayken bulunmuş, bu sayıdan sadece 1,100 kurtarılamamıştır. Bu da % 97.64 başarı yüzdesiyle işini yapabildiğini göstermektedir. Takımın web sitesinde ' Düşünün, her yıl ne kadar insan boğularak ölüyor; bu robot, kurtarma süresini düşürüp bir çok hayatı kurtarabilir. '  diye bir açıklama var.

Pars için denizde yüzen platform tasarladılar

Pars' a özel bir de deniz platformu tasarladılar; platformda bulunan solar paneller sayesinde çoklu pervanesini şarj edebiliyor ve platformda bulunan uydu sayesinde sinyal işleyebiliyor.


 
Amin Rigi ve Saeid Taleni' nin başında bulunduğu RTS Lab Ekibi daha çok test için sponsor arıyorlar. Bir endüstriyel prototip 30,000 amerikan doları ile 40,000 amerikan doları arasında değişiyor. Ayrıca ekip; Pars'ın, sel ve deprem gibi diğer acil durumlarda da kullanılabileceğini söylüyor.
 

Kaynak

Raşit Dursunoğlu Raşit Dursunoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.