elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Kişisel uzay aracı nedir? Nasıl sahip olunur?

Herkesin sahip olabileceği kişisel uzay aracı sayesinde uzayı keşfedebilir,hatta kaydettiğiniz verilerle yayın veya canlı yayın yapabilirsiniz.A- A+
21.02.2013 tarihli yazı 12171 kez okunmuştur.
Amerika da öğrenci olan Zac Manchester'ın planı uzayı herkesin keşfetmesine olanak sağlamak ve bunu ucuz yoldan yapmakmış. Böylece KickSAT'ı ve Sprite'ı tasarlamış. KickSAT; uzay keşif araçlarını yani Sprite'ları taşıyıp alçak dünya yörüngesine dağıtarak, performans değerlendirmesi, araçların iniş özelliklerini karakterize etmek için bir vatandaş uzay keşif misyonlu 3U CubSAT' tır.Kamu yoğunluğu nedeniyle mimarı yapının her iki ucunda yerleşik bir yükseltme yapılarak 1U yapısına sahip 3U CubSAT şekline yükseltilmiştir. Amacı; dünyadan gelen radyo sinyaline bağlı olarak kapağını açıp,uzayda Sprite'ları yörüngeye oturtmak. Yerleştirilen Sprite'la da GENSO uyumlu yer istasyonlarıyla iletişime geçebilir veya Kicksat.org'dan ulaşabilirsiniz.KickSat NASA'nın desteğini almaktadır.
 

 

CubSAT ve Sprite nedir?


 
CubSAT ise süt kartonu büyüklüğünde çok küçük uzay araçlarını yörüngelere yerleştirmek için hazırlanan kapsül ve uydulardır. İtme sistemleri yok, dünya yüzeyinin bir kaç yüz kilometre dışındaki yörüngesine yani alçak dünya yörüngesine yerleşebiliyorlar. Genel anlamda, uzay keşifleri yapmak için tasarlanmış boyut bakımında küçük uydulardır. İlk tasarımı, Prof. Jordi Puig Suari ve Prof. Bob Twiggs yapmıştır. Standart olarak 10x10x10 cm boyutlarında olan CubSAT'e 1U yani one unit(tek birim), 20x10x10 ebatlarındakine 2U, 30x10x10 cm ebatlarındakine de 3U diye isimlendiriliyor. CubSAT'lerin bir diğer adıda Poly-PicoSatellite Orbital Deployer(P-POD)' dır. 

İlk fırlatılan CubSAT'ler; Danimarka AAU CubeSat ve DTUSat, Japon CubeSat XI-IV ve CUTE-1, Kanada Can X-1, ve Amerika triple-CubeSat Quakesat.

 

 
 
Sprite'lar ise serbest yönetmek ve telemetri işlevleri sağlamak için merkezi bir COTS CubeSAT yığınıdır. Sprite'lar da 10 mV digital yaygın spektrum sinyaline uygun FunCube dongle ve sürücü ile GENSO uyumlu yer istasyonlarıyla amatör uydu hizmeti verir. Kimlik ve kısa mesaj gönderimi yapabilirsiniz.
 
Sprite ChipSat; 32x32x4 mm(7,5 gr) ebadlarda ve TASC güneş panellerine, TIMSP430 tabanlı CC430F5137 system-on-chip ve antene sahiptir. Yani Sprite'lar güneş paneli, telsiz, microcontroller ve hafızaya sahip. Bir ileri versiyonunda kamera ve termometrelerin yerleştirebilineceği söyleniyor.
 

 
 

Bir Sprite ne kadar?

 
25 Amerikan dolarına KickSat paneline isim yazdırabiliyorsunuz. 300 Amerikan doları ve fazlasına bir tane Sprite sahibi olmuş oluyorsunuz. 1000 Amerikan doları ve fazlasına Sprite geliştirme kiti alabiliyorsunuz; kendi uçuş numaranıza sahip oluyor ve kendi yayın istasyonunuzu kurmak istiyorsanız; uzay aracınızdan gelen radyo sinyallerini alan deconvolve ve açıklayıcı adım-adım kılavuz sahibi oluyorsunuz yani kodlarını alabiliyorsunuz.
 
 
 
Kaynak:

Stanford University, Cornell University
Raşit Dursunoğlu Raşit Dursunoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar