elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Solar Katamaran Türkiye' ye Geliyor !

Güneş enerjisiyle çalışan dünyanın en büyük deniz aracı Turanor PlanetSolar, 2013 sonlarına doğru önce İstanbul ve sonra da İzmir limanlarına gelecek ! Türkiye'nin de söz konusu seyahat takviminde yer alması önemli bir gelişme.A- A+
19.03.2013 tarihli yazı 9287 kez okunmuştur.
Dünyanın en büyük solar enerjili aracı maksimum 40 kişinin binebileceği 31m x 15 m ebatlarına 6.10 m uzunluğuna ve 95 ton ağırlığına sahip. Şubat 2011'de; bu yat yani Turanor PlanetSolar, 18,342 km solar enerjiyle alınan en uzun mesafe rekorunu kırmıştı. Proje sahibi Raphael Domjan ' Bu fikirin amacı; gelişen teknolojiyle temiz enerjileri nasıl kullanabileceğimizi göstermekti.
 
Domjan; "bu projeyi yapmak 8 yılımızı aldı, ama dünyayı değiştirmek istiyorsak, iyimser bir mesaj yollamak zorundaydık" diyor.
 
Bu katamaranın 537 metrekarelik alanı silikon solar panellerle Almanya' da yapıldı. Yola çıkmadan 3 gün boyunca güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirerek geminin bataryalarını dolduruyorlar. PlanetSolar 27 Eylül 2012 da denize açılmıştı ve 22 kWh enerji kullanıyordu. Bu duruma Domjan ' aynı bir skooter gibi' ifadesini kullandı. '
 

2013' de Türkiye' de " Önce İstanbul Sonra İzmir"


Yıl 2013' e geldiğinde ise kendinden, kullandığı enerjiden emin olan PlanetSolar bir seyahat haritası yayınladı. 19 Mart ile 23 Mart arasında Fransa' nın  La Ciolat kentinde yolculuğunun açılışı yaparak Malaga' ya 31 Martta varıcak. Bu yönde St.Martin' den Oslo' ya kadar atlas okyanusunu çemberlicek olan PlanetSolar yatı;  tarih belirtmemiş olsalarda tahminen 2013 sonlarına doğru önce İstanbul sonra İzmir limanına demirlicek. Katamaranın seyahati Valensiya' da son buluyor.  Proje sahibinin, sahip olduğumuz teknolojiyle temiz yakıtın büyük araçlarda kullanabildiğini herkese göstermek için bu seyahat planını yaptığını söylüyor.


 

Kaynak

Raşit Dursunoğlu Raşit Dursunoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.