elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Ewicon, Pervanesiz ve Yüklü Su Damlalı Rüzgar Türbini

Hollandalı bilim adamları pervanesiz rüzgar türbini yaptılar. Hareket eden hiç bir parçası olmayan bu türbin enerji üretmek için rüzgar ve su damlalarını kullanıyor. Rüzgar enerjisini direk elektrik enerjisine çeviriyor.A- A+
09.04.2013 tarihli yazı 10391 kez okunmuştur.
Şekilleri farklı olan rüzgar türbinlerinde veya konumları farklı olan yani uçan rüzgar türbinlerinin neredeyse hepsinde,  elektrik enerjisini elde etmek için, pervane hareketiyle kinetik enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürüyor. Bir adım sonrada, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirip sisteme veriyor veya depoluyor. WindStalk gibi pervanesiz rüzgar türbini olan Ewicon,  elektrik enerjisini aracı bir enerjiye dönüştürmeden direk rüzgar enerjisinden elde ediyor.
 
Ewicon, rüzgar enerjisiyle yüklü parçacıları elektrik alan yönünün tersine hareket ettirerek elektrik enerjisi elde ediyor. Ewicon'un çelik çerçevesinde 40 tane yatay izolasyonlu tüplere sahip, görünüm olarak büyük bir tenis raketine benziyor. Her tüpün içinde bir çok elektrot bulunuyor. Bu elektrotlarda positif yüklü suyu serbest bırakıyor. Bu işleme elektro spreyi deniliyor.
 
Su dolu positif yüklü parçacıklar bildiğimiz gibi negatif elektrota doğru hareket etmek isteyecekler, ama rüzgar bu positif parçacığı positif elektrota doğru itecek, böylece parçacığın potansiyel enerjisi artmış olacak. Yani burada elektrik alana karşı bir iş yapıyoruz.
 
Bütün sistem; batarya, HVDC source, pompa ve şarj etme sisteminden oluşuyor. Bütün sistem seramik izolasyon tarafından desteklenen metal plakalara entegre halde konumlandırılmış. İzolasyonlu metal plaka kapasitör gibi davranıyor, bu kapasitörde yüklü damlacıkların hareketiyle şarj oluyor.
 

Ewicon'un Avantajı Nedir?


Ewicon'un avantajı ise farklı büyüklüklerde elde edilebilmesine rağmen, hareket eden bir parçasının bulunmaması. Bunun anlamı; mekanik bir yırtılma yıpranma yaşanmadığı için, diğer piyasada bulunan rüzgar türbinlerine oranla bakım masrafının çok az olmasıdır. Tabiki hareket eden bir parçası olmadığı için, yani ses çıkarmadığı için şehir hayatına çok kolay adapte edilebilir.
 
Bu teknoloji, Delft Teknik Üniversitesi araştırmacıları Johan Smith ve Dhiradi Djairam tarafından geliştirildi. Bu tribünün modelini Mecanoo Architects tasarladı.
 
Bu zamana kadar, bu araştırmacılar bir kaç küçük prototip üzerinde çalışmalarını devam ettirdiler. Büyük ölçekli modeli için sponsor arayışı devam ediyor. Bu sistemde oluşturulabilir enerji, yüklü parçacıkları püskürten koni sayısına ve rüzgar akış hızına bağlıdır.
 


Kaynak

► http://www.tudelft.nl

Raşit Dursunoğlu Raşit Dursunoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.