elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Enerji Tasarruflu Queen Alia Uluslararası Havalimanı Ürdün'de Kullanıma Açıldı

Havalimanları kilometrelerce uzanan, işlek alanlardır. Dolayısıyla enerjiyi tasarruflu ve adil bir biçimde kullanmaları oldukça zordur. Günümüzde modern havaalanları tasarımlarında fotovoltaik paneller ve rüzgar enerjisi ile çalışan jeneratörler gibi yeşil teknolojilere yer vermeye başladı. Ürdün’ün Amman kentinde, yeniden dizayn edilen Queen Alia Uluslararası Havalimanı da bunlardan biri.A- A+
29.03.2013 tarihli yazı 6888 kez okunmuştur.
Bu yeni havalimanı için şehir plancıları ve Foster+Partners tasarım firması bir araya geldi. Abu Dhabi ve hatta Ay için çeşitli tasarımlara imza atan firma kendini bir kez daha kanıtlamış oldu. Yerel  kültürden ilham alınarak oluşturulan  tasarım, ileride genişletilme düşüncesiyle esnek bir modüler düzene sahip.


Tesis, büyük oranda Amman’ın sıcak iklimi için pasif bir çevre kontrolü sağlayan beton kullanılarak inşa edildi. Havalimanı, yukarıdan bakıldığında geleneksel bir Bedevi çadırını andırıyor, yerden bakıldığında ise destekleyici sütunlar birer palmiye ağacı görünümünde.

 

Açık hava avlusu, hava kirliliğini filtreleyen zengin bir bitki örtüsüyle ve doğal ışığı binanın içine yönlendiren yansıtma havuzlarıyla çevrili. Ana binanın beton kaplı kubbeleri içeriye daha fazla ışık verenler ve enerji maliyetini düşürenler olarak birbirinden ayrılıyor.

 

Bu beton kubbeler sadece sıcaklık kontrolü ve ışık için değil ayrıca yolcu sayısındaki artışa göre mevcut yapıya yeni kubbeler eklenebilecek biçimde tasarlandı. Foster+Partners 25 yıl içerisinde havalimanının yolcu sayısının 3 milyon kişiden 12.8 milyon kişiye çıkmasının beklendiğini ve yapının bu rakamın göz önüne alınarak tasarlandığını belirtiyor. 

Kaynak:

► gizmag
Selin Anaer Selin Anaer Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.