elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

2M KABLO |
Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dereli

Türkiye, kablo sektöründe çok önemli bir potansiyele sahip. Avrupa, Orta Dogu , Afrika, Rusya ve Türk Cumhuriyetleri ile yapılan kablo ihracatı 2,5 milyar doları buluyor. Bu sektörün tam kalbinde duran ve üretiminin %40'ını ihraç eden bir firma " 2M Kablo". 2M Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Mehmet DERELİ ile hem 2M Kablo'yu daha iyi tanımamızı hem de sektöre daha yakından bakabilmemizi sağlayacak keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Detaylarını röportajımızda bulabilirsiniz.A- A+
13.05.2013 tarihli yazı 20191 kez okunmuştur.

1-  Bize biraz 2M Kablo’dan bahsedebilir misiniz? Ne zaman kuruldu, sektöre nasıl dahil oldu?

 
 
2M KABLO 1993 yılında İstanbul'da kurulmuştur. 2012 yılı itibariyle Silivri’de bulunan yeni üretim tesisimize taşınarak yeni yatırımlarımızla, 14.600 m2 kapalı  alanda,  donanımlı ve geniş kadro, son teknoloji ve yüksek  kapasite ile müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz.  Kurulduğumuz günden bu yana yeniliğe ve gelişime açık genç, dinamik ve uzman bir kadro ile çalışmaya özellikle önem veriyoruz.

İstanbul’daki Perpa Ticaret Merkezinde Yurtiçi Satış Merkezi, Ankara’da  Satış Ofisi , Antalya, Adana ve İzmir’de satış noktalarımız bulunmaktadır. Ayrıca Moskova’da 2005 yılından itibaren bir satış ofisi ve depo ile hizmet vermekteyiz.

Ürün gruplarımız tescilli üç adet marka altında toplamıştır, alçak gerilim kablolarını “2MKAB” markası, ses ve görüntü kablolarını “LOOKAB”, yangına dayanıklı kablolarını ise “FireKab”  markası adı altında üretim yapmaktayız.
 
Ürün gruplarımızdan bazıları  Kontrol ve Kumanda Kabloları, Koaksiyel Kablolar, Yangın alarm Kabloları, Halojen içermeyen yangın sistem kabloları, CCTV-Bileşik Kablolar, Enstrumantasyon Kabloları, PUR Kablolar, BUS Kablolar, Ses ve Görüntü Kabloları, Veri iletişim Kabloları, Gemi ve Yat Kabloları, Özel Kablolar ve Enerji Kablolarıdır. 


2-  Kuruluş hikayenizi de merak ediyoruz. 2M  Kablo nasıl kuruldu?

 

1985 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Bölümü’nü bitirip bir kablo şirketinde Kalite Kontrol Şefi olarak çalışmaya başlamıştım. Çalışırken İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsünü de   bitirdim. Birlikte çalıştığımız Sn. Mahmut Keleşoğlu ile  2M Kablo Sanayi ve Tic. Ltd.  Şirketini  kurduk. Canla başla çalışarak şirketimizin gelişimini sağlamaya çalıştık. Pek çok zorluğu aşmayı başardık. Cesaretli oluşumuz ve risk alabilmemiz  sektörün lider firması  olmamıza önemli derecede etki etmiştir.

Şu anda 185 kişinin çalıştığı, üretiminin %40’ını ihraç eden, 2016 yılında Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında olmayı vizyon olarak kendisine benimsemiş genç, dinamik ve kriz ortamında da yatırımlarını sürdürebilen bir şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olmanın gururunu taşımaktayım. 
 


3-  2M Kablo, insaat sektöründen enerji sektörüne kadar çok genis bir pazar ağına sahip. Hedef kitlenizi biraz tanıyabilir miyiz?

 

2M KABLO; yurtiçinde ve dünyanın pek çok noktasında; inşaat, petrol, gaz, petrokimyasal tesisler, enerji santrali projeleri, otomasyon, yangın ve güvenlik, uydu, yayıncılık, akıllı ve yarı akıllı binalar, stadyum ve tünel inşaatları, endüstriyel tesisler, sahne, ses ve görüntü sistemleri, uydu anten sistemler, gemi ve yat uygulamaları gibi pek çok alanda firmamız tercih ediliyor.
 
Kesintisiz devam eden AR-GE çalışmalarımızla yeni uygulama alanları üzerinde de çalışmalarımız devam etmektedir.
 
 

4-  2M Kablo’nun, kurulusundan bu yana geçen süreç zarfında pek çok ilkin temsilcisi oldugunu gözlemliyoruz. Bu da pazar arastırmalarına ve Ar-Ge çalısmalarına verdiginiz önemi gözler önüne seriyor. Üzerinde çalıstıgınız Ar-Ge faaliyetlerinden kısaca bahsedebilir misiniz?

 

Ar-Ge  faaliyetlerimizde araştırma, geliştirme ve tasarımın yanı sıra üretim etkinliğini ve verimliliğini arttırmak, yeni üretim teknikleri geliştirmek, ürün kalitesini etkileyen proses aşamalarındaki teknik sorunlara çözüm bulmak gibi görevleri de diğer birimlerle etkin işbirliği için de devam ettirmekteyiz. Tüm çalışanlarımız işlerini tasarımdan sevkiyata bütün süreçlerde müşteri odaklı yaklaşımla yaparlar. Ürün varlığımız her ay ortalama 60 adet yeni çeşidin katılmasıyla sürekli  zenginleşmektedir. Bu sayının yaklaşık % 15’lik kısmını özel ürünler oluşturmaktadır. Özel ürünlerin tasarımları; müşteri istekleri ve şartları, ilgili mühendislik parametreleri, ve teknik kriterler çerçevesinde yapılmaktadır. 

Yakın zamanda  uzun vadeli , önemli bir projenin  ortaklarından biri olduğumuzu kamuoyuyla paylaşacağız. 
 
  
 

5-  2M Kablo ihracat alanındaki basarısını 2008 yılında Istanbul Ticaret Odası’ndan aldıgı “En iyi ihracatçı” ödülü ile tescillemisti. Ihracat bölgelerinizden ve bu alandaki hedeflerinizden bahsedebilir misiniz? 2M Kablo bu hedeflerin ne kadar yakınında?

 

İhracat başarımız bir kez İTO tarafından iki kez de İMMİB tarafından  ödüle layık görülmüştür.
 
Üretimin %40 dan fazlasını ihraç eden 2M KABLO’nun ihracat yaptığı ülkelerden bazıları; Fransa, İngiltere, Almanya, İsviçre, Hollanda, Danimarka, Portekiz, K.İrlanda, Kanada, Rusya, Bulgaristan, Slovenya, Slovakya, Letonya ,Litvanya, Çek Cumhuriyeti, Makedonya, Macaristan, Sırbistan, Arnavutluk, Gürcistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Irak, İran, Suriye, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Sudan, Yunanistan, Malta, KKTC, Pakistan, Mısır, Umman, Kuveyt, Meksika, Vietnam, Tayland, Gürcistan, Bostvana, İsveç, Rusya, Güney Afrika  olarak sıralanabilir.
 
Bu yıl enerji kablolarının da eklenmesiyle yurtdışı pazardaki payımız daha da artacaktır.   Yeni bölgeler ve ülkeler üzerindeki pazarlama faaliyetlerimiz de kesintisiz sürmektedir. Türkiye de olduğu gibi dünyada da bilinen bir marka olma yolunda yavaş yavaş ilerlemekteyiz.
 
Stratejik  Yönetim Planı  uyarınca ihracat hedeflerimizin önünde gittiğimizi de belirtmek istiyorum.
 
 

6-  Izniniz olursa biraz da sektörü degerlendirmek istiyoruz:

Türkiye, kablo sektöründe çok önemli bir potansiyele sahip. Avrupa, Orta Dogu,Afrika,  Rusya ve Türk Cumhuriyetlerine yapılan kablo ihracatı 2,5 milyar doları buluyor. Son zamanlarda ise Türkiye’nin sektörel bazda, farklı cografyalara yayılma girisimlerini okuyoruz sıklıkla. Siz sektörün kalbinde bir firma olarak bu gelismeleri ve Türkiye’nin dünya çapındaki sektörel gelecegini nasıl degerlendiriyorsunuz?

 
 
Avrupa Birliği ülkeleri finansal anlamda ciddi bir sınav veriyorlar. Bu kadar büyük bir ticari ilişki içerisinde olup, Türkiye’nin de bundan etkilenmemesi bence mümkün değildir. Dünya üzerindeki ülkeler bir ülkenin şehri gibi,  Yunanistan’daki krizin bütün dünyayı nasıl etkilediği ortada. Tabi ki ülkemiz de bu durumdan etkileniyor. Ancak şanslı olduğumuz durumlar da yok değil. Türkiye de iç pazarın, yatırımların nispeten canlılığı, kentsel dönüşüm projelerinin hız kazanarak devam etmesi, zayıf firmaların piyasadan çekilmesi, defalarca yaşanan krizlerle ülkemizin tecrübe kazanması yavaşta olsa çarkı döndürüyor.
 
Türkiye bugün kablo pazarında Avrupa da tercih edilen bir ülke konumuna ulaşmış bulunmaktadır.  Doğu ülkelerinde maliyetler çok daha düşük olmasına rağmen uluslararası bir kaç firma tesislerini Türkiye’ye taşımaya karar vermiştir.  Hem endüstriyel deneyime, hem de yetişmiş insan profiline güvenmiştir. Türkiye konumu itibari ile Avrupa’ya yakın olması ile de Çin pazarından çok daha avantajlı olup bu avantajını kullanabilir seviyeye gelmiştir. Ülkemizde birçok üreticide iç pazardan uzaklaşıp Avrupa’da var olmaya karar vermiş ve faaliyetlerini buralarda sürdürmektedir. Bu durum elbette bizler için de gurur verici ve motive edici bir faktördür.
 
Avrupa da yaşanan ekonomik kriz farklı pazarlara yönelme de etken olmuştur. Alternatif ülkelerde yeni satış imkanları sağlamak olası bir pazar kaybında kurtarıcı olabilir. Ayrıca farklı ülkelerdeki faaliyetlerimizin bir başka nedeni de hem ülkemiz hem de firmamızın bilinirliğinin artmasıdır.
 
2005 yılından itibaren zaten Rusya da kendi ofisi ve depomuzla bölge de önemli bir yere sahibiz.  Orta doğuda yaşanan kargaşa oradaki faaliyetlerimizi etkilemiş olsa da diğer bölgelerde yoğun çabamız sürmektedir.
 


7-  2M Kablo’nun sektörel bazdaki etkinligi hakkında bilgi alma fırsatı bulduk. Son olarak,  kariyer fırsatlarınızdan bahsetmek istiyoruz. 2M Kablo ne gibi kariyer ve eğitim olanakları sunuyor?

 

2M KABLO'nun pazardaki öncü konumunu sağlayan etkenlerden en önemlisi çalışanlarının sürekli gelişimini sağlamasıdır. İşe girişte oryantasyon eğitimi ile başlayan eğitim süreci kişiye özel ve bir yıllık sürelerle her yıl planlanır. Çalışanlarını verimli kılmak, kişisel gelişimlerine katkı sağlamak, düşüncelerini ve yeni fikirlerini özgürce ifade eden araştırıcı, sorgulayıcı bakış açısı kazanmalarını sağlamak, teknolojiyi takip etmelerinin yolunu açmak amacıyla eğitim programlarını planlar ve uygular. Bunun dışında yıl içerisinde Standart grup eğitimi, isteğe bağlı mesleki eğitimler ve takım çalışmaları da şirketimiz tarafından referanslı eğitim firmaları ile düzenlenmektedir.
 
Staj programlarımızda, meslek lisesi ve üniversite öğrencilerinin gelişimine destek verip, onları iş hayatına hazırlarken bu sayede firmamızın da gelecekteki insan kaynağına destek sağlanmaktadır.
 


8-  Sizinle çalısmak isteyen gençlere ne gibi tavsiyeleriniz olabilir?

 

Öncelikle eğitimlerini en etkin şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Mezun olmadan önce hangi alanda çalışmak istediklerine dair kararlı olmaları bunun için de kendilerini iyi tanımaları önemlidir. Üniversite yılların da başta İngilizceyi ana dili gibi konuşup yazmak , bir çok aktivitelerde bulunmak, iş hayatından insanlarla bir araya gelmek, araştırmak, tanımak ve incelemek, geleceklerine dair plan yapmak faydalıdır.  Gelişime açık, sürekli öğrenme ve öğrendiklerini uygulayabilme yetisine sahip, azimli, hızlı ve sonuç odaklı çalışan, sistematik düşünen ve sistem gelişimine fayda sağlayan, kendini iyi ifade eden ve iyi iletişim becerisine sahip olan ve ne istediğini iyi bilen çalışan şüphesiz istediği noktaya daha kolay  gelecektir.
 
Selin Anaer Selin Anaer Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.