elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dünya’nın En Büyük Optik Teleskobu İle Tanışın

Bugün sahip olunan en büyük teleskobun sağladığı görüntüden 3 kat daha net bir görüntü sunması ve 9 kat daha fazla alanı taraması beklenen teleskop, hizmete girdiği yıl Dünya’nın en büyük optik teleskobu ünvanını alacak.A- A+
19.04.2013 tarihli yazı 19825 kez okunmuştur.
Kaliforniya Üniversitesi, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Kanada Üniversiteler Birliği tarafından desteklenen projenin hayata geçirilmesi  için Çin ve Hindistan ile görüşmeler sürüyordu. Ancak bu dev teleskobun inşası için Hawaii’de Mauna Kea yanardağının zirvesinde karar kılındığı açıklandı. Bunun en büyük sebebi, yılın ortalama 300 gününde havanın açık olması ve bölgede hali hazırda, küçük teleskoplarla gözlem yapan pek çok bilim insanının bulunması olarak gösteriliyor.
 

“Thirty Meter Telescope (TMT) – 30 Metre Teleskobu” adı verilen ve isminden de anlaşılacağı üzere 30 metre uzunluğundaki bu yapı Dünya’nın en büyük optik teleskobu olacak.
 

Bu dev teleskop sayesinde, 13 milyar ışık yılı uzaklıktaki evrenin ilk yılları izlenebilecek. Evren’İn oluşum sürecinin başlangıcı olarak kabul edilen Büyük Patlama ( Big Bang ) halen pek çok sır barındırıyor. Teleskop, Samanyolu Galaksisi ve komşu galaksilerin oluşumuna ışık tutacak.
 

Bugün sahip olunan en büyük teleskobun sağladığı görüntüden 3 kat daha net bir görüntü sunması ve 9 kat daha fazla alanı taraması beklenen teleskop bilim dünyası için çok büyük bir kazanç olacak.
 


2014 Nisan ayında inşasına başlanması planlanan TMT’nin, yaklaşık 1 milyar dolara mal olması bekleniyor. 
 

Teleskobun Tasarım ve Sistemini Detaylı İncelemek İçin Fotoport 'umuza Göz Atabilirsiniz.

Selin Anaer Selin Anaer Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.