elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Bu Çevre Dostu Araçlara Hayran Kalacaksınız |
Özel Dosya 1. Bölüm

İklim değişikliği konusundaki bilinci yaymak adına kurum ve kuruluşlarca düzenlenen pek çok yarışma ve kampanyalara şahitlik ediyoruz. Bu kampanyalar dahilinde mühendislerce geliştirilen ürünlerin en ilgi çekici olanları, kuşkusuz ki çevre dostu araçlar. Bu araçlarla, macera dolu yolculuklara ne dersiniz? Yazı dizisi olarak yayınlayacağımız bu haberimizin her bölümünde birbirinden ilginç araçları tanıyacağız. İlk bölümde hem çevre dostu hem de çok amaçlı konsepte sahip olan araçlara yer verdik.A- A+
19.05.2013 tarihli yazı 21810 kez okunmuştur.

1) İçinden araba çıkan bir karavanınız olsun ister misiniz?


Alman tasarımcı Christian Susana en Colim, kamp tutkunları için bir rüyayı gerçekleştirdi. Aracınızdan kolayca ayrılıp, ihtiyaç duyulduğunda da kolaylıkla monte edilebilen bir karavan geliştidi. Bu çok amaçlı aracın ilgi çekici yanları sadece şık ve ergonomik olması değil. Araç, kolayca ayrılabilir parçaları sayesinde, sıradan bir kamp aracının yarısı kadar yakıt tüketiyor. Kamp yolculuğunuz sırasında, büyük cüsseli bir aracı sürekli yanınızda taşımak durumunda değilsiniz artık. Dilediğiniz yere park edip, ağırlıklarınızdan kurtulabilir ve hem yakıt tasarrufu hem de çeviklik sağlayacak mini aracınızın keyfini çıkarabilirsiniz.
 
 
 


2) Aventos: Karbon Ayak İzini Azaltmak İçin Geliştirilmiş Çok Amaçlı Bir Otomobil Konsepti


Aracın motor ve gövde kısmının içerdiği materyaller bilinmiyor ancak çok yüksek bir yakıt tasarrufu sağladığı aşikar. Seyyar bir mağaza görevi görebileceği düşüncesiyle tasarlanan bu çok amaçlı araç da yine gövdesinden ayrılıp, harici olarak kullanılabilen küçük bir otomobil barındırıyor. Şık ve ergonomik tasarımıyla, yaratıcılık ve verimliliği harmanlayan bu araç bir anda gözleri üzerine toplamayı başardı.
 
 


3) MBOLIC Modern Şehir Aracı


Tamamen emisyonsuz bir araç olan MBOLIC, Colin Pan tarafından aile otomobili ve tek kişilik otomobil konseptlerine alternatif olarak geliştirilen bir iki kişilik araç. İlk dikkat çeken özelliği kuşkusuz ki inceliği. Özellikle Çin gibi kalabalık sokaklara sahip ülkelerde seyahat ederken arabanızın boyutunun küçük olması çok önemli bir kavram halini alıyor.
 

Ancak aracın tek özelliği bu değil; iki kişi aracı ayrı ayrı kullanmak istediğinizde bu aracı parçalamanız mümkün. Aranızdan biri, açık havada seyahat etmeyi kabul ettiği sürece tabii ki. 
 

 


4) Güneş Enerjisiyle Çalışan Kişisel Ulaşım Aracı


Siqi Liu'nun tasarladığı bu araç, kompakt şekli ile kamp gezileri, kısa seyahatler ve alışveriş için oldukça elverişli. Bunun yanı sıra bahçe işleriniz için kullanmanıza da olanak sağlayacak biçimde dizayn edilmiş bu araçta kullanıcının boyuna göre ayarlanabilir bir gidon mevcut.

Enerjisini bir batarya kutusundan sağlayan bu elektrikli aracın dizaynında kullanılan güneş panelleri aracın hızının arttırılmasında yardımcı oluyor.
 
 


5) Bisikletinizi 10 sn içinde 9 kg’lık bir valize dönüştürün


Bir bisiklet tutkunusunuz ancak gittiğiniz yerlerde bisikletinizi park etmede,  ulaşım araçlarına bindirmede ya da bisikleti evinize almada sıkıntı yaşıyorsunuz. İşte tam sizin için bir çözüm geliştirilmiş. 10 sn içinde o çok sevdiğiniz bisikletinizi 9 kg ağırlığında bir valize dönüştürebilir ve her gittiğiniz yere yanınızda taşıyabilirsiniz.
 
 


6) CarGo : Şehir içi teslimatları için tek kişilik bir kargo aracı


Bagaj kısmının büyüklüğü yüklenecek olan malların ağırlıklarına ve büyüklüklerine göre ayarlanabiliyor. Uzayıp kısalabilen dingil mesafesi ile aracın kargo kısmı tamamen katlanabiliyor. Katlanmış haliyle büyükçe bir motorsiklet boyutunu alan araç bu sayede trafikte manevra kabiliyetini arttırabiliyor.
 

 

Kaynak : trucksplanet


Selin Anaer Selin Anaer Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.