elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dünya'nın En Büyük Okyanus Termal Enerji Dönüşümü Sistemi

Dünya'nın en büyük Okyanus Termal Enerji Dönüşümü olarak tasarlanan OTEC elektrik üretmek için, derinlerdeki soğuk okyanus suyu ile sıcak yüzey suyu arasındaki doğal sıcaklık farkını kullanacak ve 10MW elektrik üretecek.A- A+
25.04.2013 tarihli yazı 18331 kez okunmuştur.
Lockheed Martin yakın zaman önce Hong Kong merkezli Reignwood Grubu ile Çin’in güneyinde offshore bir tesis kurmak üzere bir araya geleceklerini açıkladı. Dünya'nın en büyük Okyanus Termal Enerji Dönüşümü olarak tasarlanan OTEC elektrik üretmek için, derinlerdeki soğuk okyanus suyu ile sıcak yüzey suyu arasındaki doğal sıcaklık farkını kullanacak.


OTEC, aslında yeni bir sistem değil; daha önce kurulan sistemlerin daha gelişmiş bir versiyonu olarak inşa edilecek yüzen pilot tesis 10MW elektrik üretecek.

► İlginizi Çekebilir : 
Yüzen Solar Adalar Test Amaçlı Kullanılacak

 

Kullanılan teknolojinin ucuz olduğunu söylemek çok mümkün değil; okyanusun derinliklerinden yüzeye doğru su pompalayan platformun maliyeti oldukça yüksek, fakat Lockheed ve ortağı projenin getirisinin bunu telafi edeceği kanaatindeler.
 

Bu Lockheed Martin’in ilk OTEC tesisi olacak. Daha önce 2009 yılında Hawaii'de bir tesis inşa etmek üzere ortaklık girişiminde bulunmuş ancak bu  işbirliği rafa kaldırılmıştı.

Önümüzdeki 10 yıl içinde Lockheed girişimlerini bir adım daha ileri taşımak ve elektrik üretimi 10 MW-100MW aralığında değişen dev bir OTEC tesisi geliştirmek niyetinde. 100 MW’lık bir OTEC tesisinin 1,3 milyon varil petrole eşdeğer elektrik üretebileceğini ve karbon emisyonunu yarım milyon ton azaltabileceğini öngörüyor.

► Göz Atmak İsteyebilirsiniz :
Dalgaları Enerjiye Dönüştüren 5 İnovatif Fikir

 


 

Kaynaklar:

gizmag 
The Wall Street Journal
Selin Anaer Selin Anaer Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.