elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dalgaları Enerjiye Dönüştüren 5 İnovatif Fikir

Tüm dünyada giderek artan enerji ihtiyacı, yeni ve verimli enerji kaynakları arayışını zorunlu kılıyor.Şimdiye kadar çok sıklıkla kullanılmayan kaynaklardan biri de deniz ve okyanus dalgasıdır.A- A+
21.03.2013 tarihli yazı 28945 kez okunmuştur.
Bu kaynağı cezbedici yapan en önemli şey tamamen doğal, yeşil ve çevre kirliliğine yol açmayacak olmasıdır. Bu yazımızda, dalgaları kullanarak enerji üretmek için geliştirilmiş 5 inovatif fikir göreceksiniz.
 

1) Fraunhofer Sistemi

Geleneksel dalga toplama sistemleri, deniz üzerinde sabit yapılardır. Bu nedenle bütün darbe ve gerilimlere karşı dayanıklı olabilecek biçimde inşa edilmeleri gerekir. Balıkçı teknelerinden esinlenilerek geliştirilen Fraunhofer sisteminde ise, “Denize açıl, dalgalardan enerjiyi yakala ve limana dön” anlayışı benimsenmiştir. 50 metre uzunluğundaki bir geminin gövdesinden denize bırakılan şamandıralar, deniz hareketinin etkisiyle alçalıp yükselirler. Bu hareket elektrik enerjisine çevrilir ve bir dahili pil sisteminde depolanır. Bir fırtına durumunda, tüm eklentileri kolayca çıkarılabilir ve güvenli bir şekilde saklanabilir.

 


Sistemin Potansiyeli: 

Sistemin günümüz fiyatlarının sadece %20’sine karşılık gelecek bir maliyetle 20 MW/saat güç üretebileceği tahmin ediliyor.  

 

 
2) Sualtı Uçurtma Türbinleri


 


Sualtı uçurtmaları, enerji toplamak için su yüzeyini kullanmak yerine, suyun derinliklerine yapılandırılarak, rüzgar ve dalga birleşiminden yararlanan radikal bir düşünce. Bu uçurtmaların, geçen gelgitlerle birlikte açılan türbin kanatları bulunuyor. Tıpkı rüzgarları keserek hız ve ivme kazandırılmış yelkenliler gibi, uçurtmanın sualtındaki hareketi suyun hızını 10 katına ulaşıncaya dek arttırmaya devam ediyor. Uçurtmalar, yüzeyde kalabilmeleri için nötr yüzdürme ile inşa edilmiş. Ayrıca türbinleri balıklardan korumak için de kapaklarını kullanıyor.

► Yenilenebilir Enerji Sanatla Buluşuyor :
Yenilenebilir Enerjiyi Sanatla Birleştiren 10 Harika Proje

 
 

Sistemin Potansiyeli:

 


Suyun 50 ila 300 m derinliklerine yerleştirilen bu uçurtmalar, konumlandırıldıkları yerlere ve boyutlarına bağlı olarak 150 ila 800 kW arasında değişen bir enerji üretme potansiyeline sahiptirler.

 
 


3) Yüzer Güneş Pilleri

 Bu hibrit jeneratörler, hem dalga hem güneş enerjisinden birlikte yararlanmaktadırlar. Şamandralar, güneş enerjisini yakalayan fotovoltaik yüzeyler ile gömülüdürler ve doğal yüzdürme yetenekleri dalgaların enerjisini yakalamak için yardımcı olur. Böylelikle, enerji yakalamak için tek bir kaynaktan yararlanan diğer enerji sistemlerinden ayrılır.

► Solar Adalar : Yüzen Solar Adalar Test Amaçlı Kullanılacak

 Sistemin Potansiyeli:

 Sistemde doğal aydınlatma ve doğal yüzdürmenin birlikte kullanılabiliyor olması, aynı anda tek bir enerji kaynağından yararlanabilen diğer sistemlere kıyasla, enerji yakalama kapasitesini %20 oranında arttırmaktadır.
 

4) İstiridye Makinesi – Oyster Makinesi 
Bu sistem için bir “İnovasyon Mücevheri” ya da “İnovasyon İncisi” dersek, yanılmış olmayız.

 


Oyster, okyanus tabanı ve deniz yatakları üzerinde kalacak, istiridye görünümlü dev bir makine. Hidrolik teknolojisini kullanarak; dalga enerjisini, elektrik enerjisine dönüştürüleceği kıyıya kadar taşıma görevini üstlenir. 18m genişliğindeki bir osilatör, pistonlar ile donatılmıştır. Bu sistem dalgalar tarafından aktif hale getiriliyor ve sualtına döşenen bir boru hattı vasıtasıyla suyu pompalıyor. Pompalanan bu su elektrik üretmek için kullanılıyor.

 

 
Sistemin Potansiyeli:
 
Ön çalışmalara göre, 10 adet Oyster, 3000 evin enerji ihtiyacını karşılayabilir. Jeneratörün çevreci doğası yılda 500 ton karbon tasarrufu sağlıyor. Sistem sadece su kullandığı için, hiçbir toksik ve kimyasal içermiyor.

 
 5) nPower WEC Şamandra 

Sualtı uçurtmaları ile benzer bir mekanizmaya sahiptir. En önemli farkları, bu şamandıralar su kütlesinin altına demirlenmiş ve su yüzeyinde yüzer vaziyetteler. Yaptıkları sallanma hareketi türbinler yoluyla elektrik üretir. Şamandıralar kümeler halinde kullanılır ve göllere bile yerleştirilebilirler.
 

Sistemin Potansiyeli:

Sistemin, ticari açıdan uygulanabilir olduğu söyleniyor. Kurucu ve CEO, Aaron LeMieux’a göre, jeneratör kümesi kömür bazlı elektrik üretim sistemleriyle rekabet etme potansiyeline sahip. Bu sistemle birlikte elektrik maliyetinin oldukça düşmesi bekleniyor.

 

 

Selin Anaer Selin Anaer Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.