elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yenilenebilir Enerji Alanında Dünya'nın En Büyük 10 Projesi

Yenilenebilir enerji , sürekli devam eden doğal süreçlerdeki var olan enerji akışından elde edilen enerjidir. Bu kaynaklar ; güneş ışığı, rüzgar, akan su , biyolojik süreçler ve jeotermal olarak sıralanabilir. Bu yazımızda, Dünya'nın yenilenebilir enerji alanında yaptığı en büyük yatırımlardan söz edeceğiz.A- A+
16.02.2013 tarihli yazı 89485 kez okunmuştur.
10) Statkraft'ın Osmotik Enerji Projeleri - Norveç
 
Avrupa'nın önde gelen yenilenebilir enerji şirketlerinden Statkraft, osmotik enerji alanında da global bir öncü konumundadır. Osmozun doğal süreci sonucu tatlı ve tuzlu su, yapay bir zar ile ayrılan bölmelere yönlendirilir. Bu sürecin oluşturduğu basınç,güç üreten türbinlerde yararlanılan çağlayanları üretir.

Pilot projeler üzerinde çalışmaya devam eden Statkraft, elde ettiği osmotik gücün 1600 ila 1700 TWh a kadar ulaşma potansiyeline sahip olduğunu öne sürmekte, ki bu da yaklaşık olarak Çin'in toplam elektrik tüketimine eşittir.

 

►Yenilenebilir Enerji Haberi :
Yenilenebilir Enerjiyi Sanatla Birleştiren 10 Harika Proje9) Andasol - İspanya
 
Endülüs'de bir dağ platosunda, 600.000 adet parabolik ayna yerleştirilerek oluşturulan güneş istasyonu, şu an Dünya'nın faaliyet gösteren en büyük güneş santrali konumunda bulunuyor.

Deniz seviyesinden 1100 metre yüksekte konumlandırılmış, kısmen daha temiz ve düşük türbülanslı bir atmosfere sahip olan bu plato, tüm Suudi Arabistan Yarımadası'ndan daha fazla güneş enerjisi üretilmesine olanak sağlar. 210 futbol sahası büyüklüğündeki bu istasyonun, yarım milyon insanın ihtiyaçlarına cevap verecek enerjiyi üretmesi bekleniyor.

 
8) Rance Gelgit Enerjisi İstasyonu - Fransa
 
1966 yılında Rance nehrinde inşa edilmiş olan Dünya'nın ilk gelgit enerjisi istasyonu, 40 yıl boyunca Dünya'nın en büyüğü olarak anılmasının ardından, şu an Dünya ikincisi konumunda bulunuyor.

Yıllık yaklaşık 600 GWh üretim kapasitesine sahip bu istasyon, 24 türbini tarafından üretilen 240 MW lık maksimum potansiyeli ile, yılda yaklaşık 200.000 ziyaretçiyi kendisine çekiyor. 
7) Solnova Güneş Enerjisi İstasyonu - İspanya
 
Dünya'nın en büyük CSP Enerji İstasyonu olan Solnova Santrali, herbiri Abengoa Solar şirketi tarafından işletilen, 50 MW lık 5 ayrı üniteden oluşuyor.Her enerji istasyonu parabolik çukurları kullanıyor, içlerinden bazıları ayrıca enerji üretimi için ikincil yakıt kaynağı olarak doğalgaz ile de desteklenmiştir.
 
6)  Sihwa Gölü Gelgit Enerjisi Santrali - Güney Kore
 
Yapımı 2011 yılında tamamlanan ve 254 MW enerji üretme kapasitesine sahip Sihwa Gölü Gelgit Enerjisi Santrali, şu an Dünya'nın en büyük gelgit güç santrali konumunda bulunuyor. Su altında bulunan, 25.4 MW lık 10 adet güç türbini,  pompalanmamış sıvı düzeneği tarafından çalıştırılıyor. Bu düzenek, 1994 yılında deniz üzerinde inşa edilen setin, taşkınları önleme ve tarımsal amaçlı kullanımına olanak sağlıyor.
 
5)  Güneş Enerjisi Üretim Sistemleri ( SEGS) - ABD
 
Dünya'nın en büyük güneş enerjisi üretim tesisi olan SEGS, Kaliforniya'da Mojave Çölü'nde, 354 MW üretim kapasitesine sahip 9 ayrı güneş enerjisi santralinden oluşuyor. Tesiste yer alan türbinler, doğalgaz kullanarak geceleri de üretim faaliyetine devam ediyorlar. NextEra'ya göre santral, 230.000 hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahiptir.

►Güneş Enerjisi Haberi: Dünya Güneş Enerjisi Kapasitesinde Yeni Rekor
 
 4)  Walney Rüzgar Çiftliği - İngiltere
 
45  km2' ye yayılan 102 türbinlik Walney Rüzgar Çiftliği, birkaç yıl önce Dünya'nın en büyük açık deniz çiftliği konumuna geldi. Çiftlik, 367.2 MW maksimum üretim kapasitesine sahip olmakla birlikte, türünün en hızlı rüzgar çiftliği olma özelliğini de taşıyor.
 
 
3)  Tilbury - İngiltere
 
Dünya'nın en büyük biyokütle yakıtlı enerji santrali olan Tilbury, 750 MW'a kadar enerji üretme kapasitesine sahip. Santral, elektrik üretmek için ahşap balyalarını yakıyor ve 2015'de kapatılması planlanan Tilbury'nin eskiyen kömür yakıtlı enerji santralininin yakınında yer alıyor.

 
2)  Roscoe Rüzgar Çiftliği - ABD 
 
Texas'da bulunan çok sayıdaki rüzgar çiftliği arasında yer alan Roscoe, 781 MW kapasitesiyle içlerinde en büyüğüdür. E.ON tarafından kurulan ve işletilen çiftliğin 627 rüzgar türbini bulunuyor. Bu türbinler 2008'den bu yana 4 fazda çalışıyor ve santral maliyeti 1 milyar doları aşacak olan 250.000 hanenin enerji ihtiyacını karşılayabiliyor.
 
1)  Geysers - ABD
 
Geysers aktif kapasitesi 1517 MW olan ve 350'den fazla kuyudan buhar çeken, 22 jeotermal enerji santralinden oluşan karmaşık bir tesistir. San Francisco' nun 116 km açığında yer alan tesisin santrallerinden 19'u Calpine şirketi tarafından kurulup işletilirken, diğer ikisi  Kuzey Kaliforniya Güç Ajansı (NCPA) ve Silikon Vadisi Güç  (Silicon Valley Power ) şirketi tarafından işletiliyor. Geysers, 1.1 milyon insanın ihtiyacını karşılayacak enerjiyi üretebiliyor. Bu sayının gelecekte daha da artması bekleniyor.

Dünya çapında kurulu jeotermal santrallerinin üretim kapasiteleri 10.000 MW 'ı aşıyor. Bu listede başı  ABD (3086 MW ), Filipinler ve Endonezya çekiyor. 
 

 Kaynak : EnergyDigital
Selin Anaer Selin Anaer Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.