elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Temel PIC Eğitimi 1. Bölüm |
Mühendis Çocuktan Eğitimler

Küçüklüğümden beri hep otonom olarak karar veren yapıları merak etmişimdir. Robotlara çok meraklıydım ve nasıl yapıldıklarını öğrenmek istiyordum. Sağ olsun babam bana hep destek çıktı ve merak ettiğim her parçayı temin etti. Kendimi sizinle tanıştırdığım röportajımda elektroniğe merakımın nasıl başladığını anlatmıştım şimdi ise sizlere PIC mikroişlemcisini tanıtmak istiyorum.A- A+
24.04.2014 tarihli yazı 11777 kez okunmuştur.
Küçüklüğümden beri hep otonom olarak karar veren yapıları merak etmişimdir. Robotlara çok meraklıydım ve nasıl yapıldıklarını öğrenmek istiyordum. Sağ olsun babam bana hep destek çıktı ve merak ettiğim her parçayı temin etti. Kendimi sizinle tanıştırdığım röportajımda elektroniğe merakımın nasıl başladığını anlatmıştım şimdi ise sizlere PIC mikroişlemcisini tanıtmak istiyorum.
 

► İlginizi çekebilir: Robot Şampiyonu Çocuk Mühendis | Röportaj

 

PIC Microchip firmasının ürettiği bir mikrokontrolördür.  Bugüne kadar gelişen teknolojiyle paralel olarak özellikleri artmıştır. İlk işlemcilerinden olan 16f84 az bir belleğe ve uca sahipken bu günün dspic dediğimiz 32 bit işlem yapabilen usb seri port vb. portları kendi içinden destekler hale gelmiştir. Sizlere kolayca bulunabilen ve programlanabilen 16f887 üzerinden yazıma devam etmek istiyorum. Ayrıca en basit dil olan proton basic dilini ve işlemciye yazılan bir programı içine yüklemeyi anlatacağım.  Basic dili en kolay öğrenilen hatta bana göre insana programlamayı en çok sevdiren dillerden biridir.Basic dilinde program yazmadan önce ufak bir konu hakkında bilgi vermek istiyorum. Mikrokontrolör besleme uçlarından elektrik beslemesi yapıldığında çalışır ancak onu işimizi görecek hale getirmek için program yazmamız gerekir. Programlama yazarken hangi ucun çıkış, hangisinin giriş olacağına projemize göre önceden karar vermeliyiz. Ben hep devreme ve  programlarıma başlamadan önce büyükçe bir kâğıda girişleri ve çıkışları çizerim. Kâğıdın ortasına PIC işlemcimin şeklini çizer sonra hangi ucun nereye gideceğine karar veririm. Bu tür tasarım yapmak devremi PCB haline getirirken de çok işime yarıyor. Sonra her bağlantıyı giriş çıkış analog giriş gibi üstlerine yazar ve program yazma kısmına geçerim. Yeni başlayan arkadaşlarda benim gibi önceden çizerlerse alışkanlık olur ve ileride daha rahat ederler. Bir LED bile yakıp söndürecekseniz şematik olarak mutlaka çizin. Ardından program yazımına geçin.Diğer yazı dizimde size programlama başlangıcı ve PIC işlemcileriyle ilgili bilgi vermeye devam edeceğim. Ancak ikinci yazıma geçmeden önce işlemci ile ilgili bahsettiğim programlama tekniklerini uygulamanızı kendinize bir proje hazırlamanızı istiyorum. Aşağıdaki işlem basamaklarımızı yazıyorum hepinize kolay gelsin.

1. Google arama motorundan 16f887 yazarak pdf dökümanını indirin.

2. Dökümanın içinde entegreyi üstten gösteren şekli A4 kağıdının ortasına çizin uçlarını yazın.

3. Şimdi projenizde yer alacak ve entegreye bağlanacak elemanları çizin örnek olarak buton LED olabilir.

4. Yazı dizisinin 2. Bolümünün yayınlanmasını bekleyin.


ERAY AKTOKLUK

ElektrikPort Genç Editörü

 

Emre ARSLAN Emre ARSLAN Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar