elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Çizgi İzleyen Robot Yapımı |
3. Bölüm

Bir önceki dersimizde robotlar için elektronik kart nasıl tasarlanır konusundan bahsetmiştik. Şimdi ise bir çizgi izleyen robotun elektronik şemasını ve baskı devresini beraber inceleyeceğiz. Ayrıntılar yazımızda.A- A+
25.03.2014 tarihli yazı 22857 kez okunmuştur.


Elektronik devrelerimizi çizip simulasyonunu da gözlemleyebildiğimiz  ya da baskı devremizi çizebildiğimiz programlar vardır. Bunlar Proteus, Eagle ve PADs gibi programlardır. Biz bu robotun kontrol kartını oluşturmak için Proteus programını kullanacağız.

Önümüzdeki zamanlarda Proteus derslerine de başlayacağımı belirtebilirim.

Bir önceki dersimize baktığımızda elektronik kart üzerinde bulunması gereken bazı kısımlar olduğundan bahsetmiştik. Bu kısımların birkaçını açıklamıştık. Bundan dolayı açıklama yapmadan tasarımın kısımlarını teker teker oluşturalım.
 

Şekil 1: Regüle Kısmı 

 

Şekil 2: Engel sensörü ve Osilatör Kısımları


► İlginizi Çekebilir: Doğru Algılayıcıyı Seçiyor muyuz ?      

 

 Şekil 3: L293D Motor sürücü kısmı
 
 

Şekil 4: Mikrodenetleyici (PIC ailesi P18F2550) Kısmı

 

► İlginizi Çekebilir: Mikroişlemci ve Mikrodenetleyici Arasındaki Farklar | Elektrikport AkademiBu kısımları ayrı ayrı oluşturduktan sonra birleştirelim ve kontrol edelim. Kontrol işlemimizi de tamamladıktan daha sonra baskı devreye geçebiliriz.
 

Şekil 5: Devrenin Kısımlarının Birleşmiş Bütünü
 

Baskı devre için Proteus programının ARES bölümünde çalışacağız. ARES bölümünde ISIS'de kullandığımız elemanları çalışma alanına çağırarak yerleştireceğiz.
 

Şekil 6: Baskı Devre Elemanlarının Yerleşmiş Görüntüsü


Daha sonrasında uygun yol bağlantılarını yaparak devremizi oluşturabileceğiz.
 

Şekil 7: Baskı Devrenin Tamamlanmış Hali


Devremizi bu şekilde tamamladıktan sonra 3 boyutlu olarak da görebiliriz. Elektronik kart tasarım süreci bu kadardı. Tasarım işi bittiğinde devrenizi kendiniz basmak isterseniz "Baskılı Devre Kartı Yapımı" adlı yazımızı okuyabilirsiniz.
 

Şekil 8: Tasarımın 3 Boyutlu  Görüntüsü

 

► İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Derine Dalabilen Su Altı Robotu |Crabster CR200Bir sonraki dersimizde ise son süreç olan yazılım kısmını sizlerle paylaşacağım. Yazılım hakkında birçok açıklama bulunacak ve daha sonrasında istediğiniz gibi yazılımı değişterebileceksiniz.
 
Erol  Balaban Erol Balaban Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar