elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

MikroC ile C Programlama Dersleri 4 |
Elektrikport Akademi

Bu dersimizde şimdiye kadar öğrendiğimiz komutları kullanarak bir program yazalım. Bu yazımızdaki programda iki buton kontrolü ile bir LED' in kontrolünü sağlayacağız. Bunu nasıl yapacağınız hakkındaki detayları yazımızda bulabilirsiniz.A- A+
27.09.2013 tarihli yazı 23064 kez okunmuştur.
Derslerimi takip eden arkadaşların zihinlerinde az çok bir şeyler oluşmuştur diye düşünüyorum. Bu yazımız da örnek üzerinden gideceğiz.

Şimdiye kadar öğrendiğimiz kodları kullanarak tam bir program yazalım.

 

► İlginizi Çekebilir :  MikroC ile C Programlama Dersleri 1 | Elektrikport Akademi


Örnek;  A portunun 3. pinine bağlı butona basıldığında B portunun 7. Pinine bağlı LED'i yakan ve A portunun 4. pinine bağlı butona da basıldığında LED'i söndüren program yazalım.
 

 

► İlginizi Çekebilir :  MikroC ile C Programlama Dersleri 2 | Elektrikport Akademi

 


► İlginizi Çekebilir : MikroC ile C Programlama Dersleri 3 | Elektrikport Akademi


Bu uygulama da değişik fonksiyonlar yazılarak da aynı algoritma çalışır. Ben derslerimizde öğrendiğimiz komutları kullandım. Daha az komutla yazıldığı gibi daha karmaşık komutlarla da yazılabilir.

A portunun 3 ve 4. Pinini giriş değil de A portunun tamamı giriş alınabilirdi. Portları temizlemesek de çalışabilir ama ilk açılışta değişik işlemler yapabilir. Programı sonsuz döngüye sokmamızın nedeni ise devamlı butonların basılıp basılmadığını kontrol etmek.

Buna benzer programlar yazarak Proteus programı üzerinden denemeler yapabilirsiniz. Bundan sonraki yazılarımız da örnekler üzerinden programı anlatarak gideceğiz.
 
Erol  Balaban Erol Balaban Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar