elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

MikroC ile C Programlama Dersleri 3 |
Elektrikport Akademi

MikroC ile C Programlama Dersleri üçüncü bölüm ile karşınızdayız. Bu dersimizde mikro denetleyicilerde giriş ve çıkış ayarları nasıl yapılır sorusuna cevap arayacağız.A- A+
16.09.2013 tarihli yazı 20408 kez okunmuştur.

PIC'lerde Giriş-Çıkış İşlemleri

Bu yazımıda mikrodenetleyiciler de giriş ve çıkış ayarları nasıl yapılır sorusuna cevap bulacağız.

Evet, öncelikle PIC'lerimizin bacaklarını kullanabilmemiz için giriş ve çıkış ayarlarını yapmamız gerekiyor. Bu ayarları yapmamızı sağlayan register’lardan birini kullanacağız. Komut olarak da “TRİS” komutunu kullanacağız.

 

► İlginizi Çekebilir : Hangi Programlama Dilini Seçmeliyim?

 
Örneğin;  Bir PIC de A portunun 3. Pinine bağlı butona bastığımız da B portunun 5. Pinine bağlı Ledi aktifleştiren devrenin sadece giriş ve çıkış ayarlarını yapalım.
 ► İlginizi Çekebilir :  MikroC ile C Programlama Dersleri 2 | Elektrikport Akademi

 
Buradaki 1’ler kullanılan pinin giriş, 0’lar ise çıkış olduğunu gösteriyor. “=0b……..”  biçimin de yazıldığında binary kodlanmış, “=16” bu şekilde yazılmışsa decimal kodlanmış ve “=0x10” şeklinde yazılmış ise de hexadecimal kodanmış olduğunu anlamamız gerekiyor.  " TRISA" veya "trisa" yazmamız bir şeyi değiştirmez ikisi de doğrudur. Bu ayarların yanında PWM kütüphanesini aktifleştirme veya ADC kütüphanesini aktifleştirme gibi ayarları yaparken kullanılan PIC'in Datasheet’ine bakılır ve ona göre program yazılmaya devam edilir.

Bunlara da birer örnek vererek yazımızı sonlandıralım.

PIC'in ADC modülünü kullanmak istemiyorsak. (P16f628A) PIC’te analog giriş uçları A portudur. A portundan dijital bir veri okumak için PortA’yı analog girişleri kapatarak dijital bilgi girişi sağlarız.
 


Peki bu programa PWM kütüphanesini eklemek için hangi komutları kullanmalıyız? Programı tekrar yazalım;

 


Burada yazmış olduğumuz 5000 PWM modülünün 5KHz’de çalışması gerektiğini belirliyor ve PWM çıkışını aktifleştirmek için;
 
PWM_Start();
 
Komutunu yazmamız yeterli olacaktır. PWM modülünü ileri ki derslerimizde daha ayrıntılı anlatılacaktır.
 
 
Erol  Balaban Erol Balaban Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar