elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Ekolojik Ev Nedir ? Enerjisini Nasıl Karşılar? Bu Evlerin Fiyatı Nedir ?

Modernleşen dünya beraberinde çeşitli çevre sorunları meydana getirmektedir. Bu sorunlara bir nevi çözüm olan ekolojik ev nedir ? Ekolojik evler enerji ihtiyacını nasıl karşılar ? Ekolojik ev fiyatları nelerdir ? Hepsi yazımızın devamında...A- A+
27.04.2013 tarihli yazı 44174 kez okunmuştur.
Nedir Bu Ekolojik Ev ?

Ekolojik kelimesi modernleşen dünya ile birlikte dilimize yerleşen, dünyaya verdiğimiz zarar sonucunda önemini hissetiğimiz bir olgudur. Her geçen gün artan sera gazı etkisi ve buna bağlı olarak oluşan küresel ısınma, doğal kaynakların azalması gibi olaylar insanların doğa ile uyum içinde yaşamasını gerektiğini göstermektedir. İşte bu safhada ekolojik diğer adıyla çevre dostu ve ekonomik evler devreye girmektedir.

Ekolojik ev; her türlü enerji, su ihtiyacı ve çevresel etkiler incelenerek tasarlanmış, doğaya verilen zararı minumuma indirmeyi öngören ve bu doğrultuda kendi ihtiyacını büyük ölçüde kendisi karşılayabilen ev demektir.
 

Ekolojik Evin İhtiyaçları Nelerdir ? Bu ihtiyaçlar nasıl karşılanır ?

Evlerimizde en temel ihtiyaçlardan birisi şüphesiz elektrik enerjisidir. Bilgisayardan mutfak robotuna kadar her yerde kullandığımız bu enerjinin üretimi çoğu ülkede "doğaya zararlı yöntemlerle" gerçekleştirilmektedir.

Son zamanlarda alternatif enerji büyük ilgi görsede, şuan yeterli seviyeye ulaşamamıştır. Ekolojik evlerde ise elektrik enerjisi rüzgar türbini,güneş paneli gibi tamamen yenilenebilir yöntemler ile üretilmektedir.

Küresel ısınma neticesinde azalan su kaynakları en büyük sorunlardan birisidir. Ekolojik evler bu sorunu azalmak için; yağmur suyu depolama, lavabodan akan suyun bir kısmını arıtma vb. yöntemler kullanarak bu suları bahçe sulamada ve tuvalet giderlerinde kullanmaktadır. Böylelikle suyun bir kısmı tekrar kullanılabilmektedir.
 

 
 

En çok para harcanan sistemlerden biriside ısıtma ve soğutma sistemleridir. Ekolojik evler bu sorunada büyük ölçüde çözüm sağlamaktadır.Toprağın belli bir derinlikten sonra hemen hemen sabit denilebilecek bir sıcaklıkta kalması toprak-su ısıtma sistemlerini çekici hale getirmiştir. Ekolojik evlerde de bu yöntemi kullanılarak yazın evlerin soğutulması, kışın ısıtılmasını sağlanmaktadır.

Ayrıca Jeotermal yöntemler ve güneş ısıtma sistemleri ekolojik evlerin başlıca ısıtma kaynaklarıdır. Ancak iş sadece bu ısıl yöntemleri uygulamakla bitmiyor. Isıyı verimli kullanmak için yalıtımada ihtiyaç var. Bu denenle ekolojik evler doğaya uygun malzemelerle yalıtılmaktadır.
 
 

Ekolojik bir evde yaşayıp hormonlu sebze-meyve, erken gelişen tavuk yemek olmaz. Elbette bunlarında bir çözümü var. En basit şekilde organik atıklar çeşitli yöntemler uygulanarak tamamen doğal gübreler haline getiriliebilir, bu sayede bahçenizdeki ufak seranızda tamamen organik ve sağlıklı sebze-meyve yetiştirebilirsiniz.

Bahçenize küçük bir kümes kurup birkaç tavuk ile çocuklarınızı gerçek proteinlerle besleyebilirsiniz. Bunlar ekolojik evi tamamlayıcı yöntemlerdir.

Ekolojik Evlerin Sağlaması Gerek Özellikler;

►İnşaat sırasında çevreye zararı verilmemeli
►Yüksek ısı ve ses izolasyonu sağlanmalı
►Doğaya ve sağlığa zaralı kanserojen maddeler içermemeli
►Doğal kil ve kireç kullanılarak sıvama yapılmalı, iç mekanlarda boya yerine duvar kağıdı kullanılmalı
►Ev yapımında kullanılan malzemeler ve ev eşyaları tamamen geri dönüşümlü olmalı
►Karbon salınımı ve buna bağlı karbon ayak izi minimum olmalı

Ekolojik Ev Fiyatları

Yerli üretim bir ekolojik evin 100 metrekare fiyatı yaklaşık 100 bin lirayı bulmaktadır. İngiltere, Kanada, Amerika gibi ekolojik evlerin yaygın olduğu ülkelerde de fiyatlar bu seviyede. Tasarım ve üretim kalitesine göre değişmekle birlikte Amerika'da 200 metrekare dubleks bir ekolojik ev 190 bin dolar civarındadır.
 
Ozan Orkun Ozan Orkun Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar