elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yeni Nesil Şeffaf Güneş Pilleri

Enerji ihtiyacımızın giderek artması, mevcut enerji üretim yöntemlerinden maksimum verim almamızı gerektiriyor. UCLA'lı bir grup araştırmacı, infrared ışınları da kullanabilen çift katlı güneş paneli geliştirerek, güneş pillerinden elde edilen verimi arttırdı.A- A+
31.07.2013 tarihli yazı 16197 kez okunmuştur.
UCLA (University of California, Los Angeles) üniversitesinden bir grup araştırmacı şeffaf güneş pillerinde verimliliği iki katına çıkartarak bir ilke imza attı.

Elektrik üretmek için kızılötesi ışınları kullanan güneş pilini geliştirme çalışmaları, California Nano Sistemler Entitüsü-Nano Yenilenebilir Enerji Merkezi Başkanı Yang Yang öncülüğünde yürütülüyor. PSC (Polimer Solar Cell - Polimer Güneş Pili) teknolojisi temel alınarak yürütülen projede araştırmacılar üretilen güneş pillerinde %70 oranında şeffaflığa ulaşmayı başardı.
 

PSC (Polimer Solar Cell - Polimer Güneş Pili), iki katmandan oluşmaktadır. Bu katmanlardan biri tamamen şeffafken, diğeri yarı saydam yapıya sahiptir. Geliştirilen güneş pilleri 2 katlı bir yapıya sahip olduğundan uzmanlar geleneksel tek katmanlı güneş pillerine göre daha fazla verim alınabileceğini ifade ediyor.
 


► İlginizi Çekebilir :  MPPT Nedir ? Nasıl Çalışır ?
 
Geleneksel tek katmanlı güneş pilleri ışığın sadece %40'ını absorbe edebilmektedir. Ancak yeni geliştirilen şeffaf güneş pilleri infrared (kızıl ötesi) ışınlara da duyarlı olduğundan gelen ışınların %80'ini absorbe etmektedir. Bu da tek katmanlı güneş pillerine göre daha fazla verim elde edileceğini gösteriyor.

Yeni nesil PSC'ler, diğer üretim yöntemlerine göre nispeten daha düşük sıcaklıklarda işlem görerek daha rahat üretilebiliyor. Hücreler, yüzeylerine uygulanan çeşitli işlemlerle yeşil, gri, kahverengi gibi yüzeye uygun renklerde üretilebiliyor.
 

Uzmanlar, bu yeni teknoloji ile binaların dış cephelerinin giydirilebileceğini, cep telefonu ve saat ekranlarında kullanılan PSC'ler ile şarj sorunlarının ortadan kalkacağını, devam eden çalışmalar sayesinden yeni nesil güneş pillerinden alınan verimin daha da artacağını belirtiyor.

Kaynak

►UCLA
Ozan Orkun Ozan Orkun Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.