elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güneş Pili Teknolojisinde %44.7 Oranında Verimlilikle Rekora Ulaşıldı

Bilim dünyası tarafından güneş pillerinde verimliliği artırmak amacıyla birçok çalışma gerçekleştirilmektedir. Alman Fraunhofer Enstitüsü araştırmacıları, yoğunlaştırıcı fotovoltaik sistem (CPV) ile %44.7 oranında verimlilik sağlayarak güneş pili teknolojisinde dünya rekorunu elde etti. Başarılı çalışmanın detayları yazımızda.A- A+
30.09.2013 tarihli yazı 16799 kez okunmuştur.
Güneş enerji sistemleri için Alman Fraunhofer Enstitüsü araştırmacıları yeni bir güneş pili yapısını kullanarak güneş ışığını maksimum verimlilikle elektriğe çevirerek bir dünya rekoruna imza attılar. Üç yıl süren araştırmalar sonucu maksimum verimliliği  %20’leri aşmayan güneş bataryalarında %44.7 verimliliğe ulaşarak bir ilki gerçekleştirdiler.
 


►İlginizi Çekebilir: Yeni Nesil Şeffaf Güneş Pilleri
 
Güneş bataryasının bu çeşidi yoğunlaştırıcı fotovoltaik sistem (CPV) olarak adlandırılmaktadır. En yüksek verimliliği gerçekleştirmek amacıyla tasarlanan, III-V çoklu birleşim güneş hücreleri uzay teknolojisi olarak nitelendiriliyor. Bu çoklu birleşim güneş pili birkaç yarıiletken hücrenin birbiri üstüne yığılmasıyla meydana gelmekte. Bu hücreler farklı spektrumdaki güneş dalgalarını maksimum düzeyde emerek kayıpları azaltmakta.
 


►İlginizi Çekebilir: Organik Güneş Pilleri

Araştırma ekibi, üretilen hücrenin deneysel amaçlı olduğunu fakat ileriki yıllarda uygun teknolojilerle seri üretimin sağlanacağını ifade etti. Her 4 aylık çalışmada yalnızca %1 ‘lik bir verim artışı sağlayarak uzun bir süreçte bu verimliliğe ulaşıldığı kaydedildi. Bu tür bir ilerleme devam ederse, bu yeni nesil güneş pilleri, güneş enerjisinden elektrik üretiminin payını oldukça ciddi bir seviyeye taşıyacak.
 

Fraunhofer laboratuvarlarında geliştirilen güneş pilleri Soitec tarafından üretilmekte. Şirket şimdiye dek Fransa,Güney Afrika ve Kaliforniya da dahil olmak üzere 14 ülkede bulunan tesislerinde güneş pili üretimi yapmaktadır. 


Kaynak


geek.com

Yunus Emre Sarıbuğa Yunus Emre Sarıbuğa Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.