elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Esnek ve Hafif Güneş Hücreleri Üretildi

MIT’deki bir grup araştırmacı nanotellerle kaplı grafen yaprak kullanarak, hafif ve esneyebilen güneş pili geliştirdi.A- A+
28.12.2012 tarihli yazı 11375 kez okunmuştur.
Yenilebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisinin kullanımı gün geçtikçe artıyor. Buna bağlı olarak da güneş pillerinin üretimi ve kullanımı artıyor. Yavaş yavaş ülkemizde de kullanımı artan güneş pillerine yeni alışmışken şimdi de hafif ve esnek güneş pilleri geliştiriliyor.

MIT araştırmacıları yeni bir fotovoltaik pil türü geliştirdi. Tellerden bir tabaka ile kaplanmış esnek grafen levhalar üzerine oturtulan fotovoltaik hücreler üretildi. Bu hücreler daha düşük maliyetli, şeffaf ve esnek oldukları gibi pencere, çatı ve diğer yüzeyleri yayılmış olarak yerleştirilebiliyor.
- Grafen Yaprak Üzerinde Fotovoltaik Piller - 
 

Bugünün güneş pillerinin çoğu silikondan yapılıyor fakat silikonlar genellikle yüksek oranda saflaştırılarak ve ince dilimlenmiş kristallerin içine yapıldıklarından dolayı maliyetleri artıyor. Birçok araştırmacı bunun için nanoyapılı veya hibrit güneş pilleri gibi çeşitli alternatifler üzerinde çalışıyorlar. Bu alternatif yeni güneş hücreleri yapısında şeffaf bir elektrot olarak kullanılan indiyum kalay oksit (ITO)’i barındırıyor.
 

Daha Ucuz, Esnek ve Hafif


Projeye öncülük edenlerden biri olan Doç.Dr.Gradečak, ITO’nun şeffaf elektrotlar için tercih edilebir bir malzeme olduğunu söylüyor. Ancak akıllı telefonlarda da kullanılan ITO’nun pahalı olduğunu; her yerde bulunabilen karbondan yapılmış grafenin daha ucuz ve kullanışlı olduğunu belirtiyor. Ayrıca düşük maliyete ilave olarak; esneklik, hafiflik, mekanik mukavemet ve kimyasal dayanıklılığı da dahil olmak üzere başka avantajlarının olduğunu söylüyor.

Bu yeni teknoloji üzerinde çalıştıklarını belirten Gradečak, başarılı olacaklarından emin. Bu yeni teknolojiyle şu anda kullanılan ağır ve çok yer kaplayan güneş panellerinin yerine daha hafif ve esnek güneş pilleri kullanılacak ve maliyet olarak da daha ucuz güneş pillerine sahip olabileceğiz.

 

Kaynak: MIT News


ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.