elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Roketle Dikey Uçuş Yapan İlk İnsan |
Lagari Hasan Çelebi

Füzeciliğin atası olarak bilinen ünlü Türk bilim adamı Lagari Hasan Çelebi, roketle dikey uçuşu başarıyla gerçekleştirmiş ilk insan olarak tarihe geçmiştir.A- A+
19.12.2012 tarihli yazı 32302 kez okunmuştur.
Lagari Hasan Çelebi 17. yüzyılın başlarında barut dolu haznesi bulunan basit bir hava roketi ile ilk kez havalanmayı başarmıştır. Uçuş 1633 yılında dönemin Osmanlı padişahı IV.Murat’ın kızının doğum günü kutlamalarında sergilenmiştir.- Lagari Hasan Çelebi’nin roketle uçuşunu gösteren 17.yy gravürü -

 

Modern Anlamdaki İlk Roket Çalışmaları 


Lagari Hasan Çelebi’nin yaklaşık 300 metre kadar havalandığı ve 20 saniye boyunca havada kaldığı ölçülmüştür. Kendisine bağlı bulunan kanatlar sayesinde Boğaziçi’ne oldukça yumuşak bir iniş gerçekleştirmiştir.

İlk önceleri sultan tarafından da desteklenen Hasan Çelebi, daha sonra ulemanın baskısı ile yargılanmış ve Kırım’a sürgüne gönderilmiştir (Bu konudaki en büyük kaynak olan Seyahatname'de Lagari Hasan Çelebi'nin ilmi çalışmalarından dolayı sürgüne gönderildiği veya katledildiği ile ilgili bilgi yoktur). 


 

İlginç Bir Nokta da ..


O dönemin şartları içerisinde bu teknolojik gelişmenin arkası belki de bu sebepten gelmemiştir. Bir başka ilginç nokta da modern anlamda ilk roket çalışmalarının bugün Kırım’ın içinde bulunduğu Ukrayna’da başlamış olmasıdır. Ayrıca İstanbul Kanatlarımın Altında adlı sinema filminde Hezarfen Ahmet Çelebi ve  Evliya Çelebi ile birlikte Lagari Hasan Çelebi de filmin karakterlerinden biri olmuştur.
 

Discovery Channel’de Denendi


Discovery Channel’de yayınlanan MythBusters adlı programın “Crash and Burn” adlı bölümünde Lagari Hasan Çelebi’nin roketi konu alınmıştır. Aşağıdaki videoda programda yapılan denemeyi izleyebilirsiniz.

 
 

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar