elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Doğalgaz Depolamaya Başlıyoruz..

Tuz Golü'nün altında doğalgaz depolanmasını sağlayacak proje kapsamındaki 12 kuyudan ilkinin sondajı başlatıldı. Proje hayata geçirildiği takdirde Türkiye yılda yaklaşık 1 milyar metreküp doğalgaz depolayabilecek.A- A+
09.12.2012 tarihli yazı 12164 kez okunmuştur.
BOTAŞ ile Çinli TTC firması ortaklığında devam eden Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Projesi kapsamındaki 12 kuyudan ilkinde sondaj başlatıldı. Aksaray'ın Sultanhanı ilçesi ile Konya'nın Karapınar ilçesi arasındaki bölgede açılacak kuyu sayesinde Türkiye yılda 1 milyar metreküp doğalgaz depolayabilecek. Projenin 8 yıl sonunda tamamlanması planlanıyor. 

Proje kapsamında 12 adet 630 bin metreküplük yerin 1,5 kilometre altında kuyular oluşturulacak. Projenin yarısının 2015 yılında tamamlanıp kullanıma açılması planlanıyor. Tuz Gölü'nde İlk Sondaj
 
 

Artık Bir Zorunluluk..


Türkiyede yıllık doğalgaz tüketiminin 40 milyar metreküp olduğu düşünüldüğünde, bizim en az 4 milyar metreküp doğalgaz depolamamız gerek diyen BOTAŞ Proje müdürü Gazi Dülger bunun için çalışcaklarını söylüyor. 

Özellikle kış aylarında zorunluluk haline gelen doğalgaz depolanması, bu proje sayesinde kısmen giderilmiş olacak. Bu tip projelerin daha da geliştirilmesi, doğalgazın daha da verimli kullanabilmesini sağlayacak gibi gözüküyor.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.