elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

YAZARIN TÜM MAKALELERİ Senih Erken

Güneş Pili Verimliliğinde Yeni Dünya Rekoru

Güneş Pili Verimliliğinde Yeni Dünya Rekoru İsviçre Federal Malzeme Bilimi ve Teknoloji Laboratuarı’nda bir grup bilim adamı, esnek polimer folyolar üzerine ince film güneş pilleri geliştirdi. %20.4 verimlilikle güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştüren bu sistemle güneş pili verimliliğinde yeni...

devam >>
3D Gözlükler ve Çalışma Prensipleri

3D Gözlükler ve Çalışma Prensipleri Adını son yıllarda çokça duyduğumuz 3 Boyut (3D) teknolojisi, daha çok eğlence endüstrisinde boy gösteriyor. Peki sinemalardan evlere de taşınan bu teknolojiyi kullanabilmek için gerekli olan 3D gözlüklerin çalışma prensibi nasıldır?

devam >>
Esnek ve Hafif Güneş Hücreleri Üretildi

Esnek ve Hafif Güneş Hücreleri Üretildi MIT’deki bir grup araştırmacı nanotellerle kaplı grafen yaprak kullanarak, hafif ve esneyebilen güneş pili geliştirdi.

devam >>
Evrenin Gizleri: Kepler

Evrenin Gizleri: Kepler Çağdaş astronominin kurucusu sayılan, Alman astronom, fizikçi ve matematikçi ünlü bilim adamı Johannes Kepler’i doğum gününde biyografisiyle anıyoruz..

devam >>
Lenslerinizle tweetlerinizi okuyabileceksiniz. Nasıl mı?

Lenslerinizle tweetlerinizi okuyabileceksiniz. Nasıl mı? Belçikalı bir grup araştırmacı, kontak lenslere monte edilebilecek küre biçiminde bükülmüş bir LCD ekran geliştirdi. Bu sayede yazılar ve resimler görülebilecek.

devam >>
Tüm masraflarını Güneşten karşılayan "Modül Güneş Evi" açıldı

Tüm masraflarını Güneşten karşılayan "Modül Güneş Evi" açıldı Bursa’nın merkez Nilüfer İlçesi’nde faaliyet gösteren bir alışveriş merkezinin otoparkında kurulan “Modül Güneş Evi” ziyarete açıldı. 54 firmanın katkısıyla bu ev kendi enerjisini kendisi üretebilecek.

devam >>
Roketle Dikey Uçuş Yapan İlk İnsan | Lagari Hasan Çelebi

Roketle Dikey Uçuş Yapan İlk İnsan | Lagari Hasan Çelebi Füzeciliğin atası olarak bilinen ünlü Türk bilim adamı Lagari Hasan Çelebi, roketle dikey uçuşu başarıyla gerçekleştirmiş ilk insan olarak tarihe geçmiştir.

devam >>
Silisyum Transistör Devri Sona Mı Eriyor ?

Silisyum Transistör Devri Sona Mı Eriyor ? Yıllardan beri transistörlerde kullanılan silisyum yarı iletken malzemesinin devri sona erecek gibi gözüküyor. Tahtın yeni sahibi, MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen, şimdiye kadar yapılmış en küçük indiyum galyum arsenik transistör olabilir.

devam >>
Yeni Hibrid Güneş-Termoelektrik Sistem Geliştirildi

Yeni Hibrid Güneş-Termoelektrik Sistem Geliştirildi MIT’deki araştırmacılar güneş enerjisini kullanarak, eş zamanlı olarak elektrik, sıcak su veya buhar üretmek için daha verimli ve düşük maliyetli güneş enerjisi kolektörü tasarladıklarını duyurdu.

devam >>
Doğalgaz Depolamaya Başlıyoruz..

Doğalgaz Depolamaya Başlıyoruz.. Tuz Golü'nün altında doğalgaz depolanmasını sağlayacak proje kapsamındaki 12 kuyudan ilkinin sondajı başlatıldı. Proje hayata geçirildiği takdirde Türkiye yılda yaklaşık 1 milyar metreküp doğalgaz depolayabilecek.

devam >>
Toplam 20 içerik bulundu. Görüntülenen 1 - 10
1 2