elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Tüm masraflarını Güneşten karşılayan
"Modül Güneş Evi" açıldı

Bursa’nın merkez Nilüfer İlçesi’nde faaliyet gösteren bir alışveriş merkezinin otoparkında kurulan “Modül Güneş Evi” ziyarete açıldı. 54 firmanın katkısıyla bu ev kendi enerjisini kendisi üretebilecek.A- A+
20.12.2012 tarihli yazı 16671 kez okunmuştur.
Bursa’da kurulan 77 metrekarelik Modül Güneş Evi, etrafına konulan güneş panelleriyle enerjisini üretebiliyor. Güneşten elde edilen enerji ile ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma ihtiyaçları karşılanabiliyor. Evin ahşap olarak yapılması da depreme dayanıklı olmasını sağlıyor.

Modül Güneş Evi’nin 50 metrekare taban, 17 metrekare asma kat, 10 metrekaresi enerji serası olmak üzere toplam 77 metrekare olduğu belirtiliyor. Evin eşyaları hariç 2 bin liraya mal olabileceği söyleniyor.
  
 

%80 Su Tasarrufu


Modül Güneş Evi’nin asfalt üzerine yapılması nedeniyle atıklarından tam dönüşüm sağlanamıyor. Fakat projenin toprak zeminde yapılması durumunda yağmur  suyunu ve evin kendi suyunu tekrar arıtıp, %80 tasarruf sağlanabileceği belirtiliyor.
 

Ahşap Evin Deprem Riski Yok


Ahşap evlerin Osmanlı’nın bildiği ve dünyaya öğrettiği bir teknik olduğunu dile getiren proje geliştiricilerinden Çelik Erengezgin, ahşabın deprem riskinin olmadığını ve 10 büyüklüğünde bile deprem olsa ona bir şey olmayacağını belirtiyor.
 

Dünyaya gelen Güneş Enerjisi’nin 5 binde birini kullanıyoruz


Bu teknolojinin dış hava sıcaklığıyla ilgisinin bulunmadığına işaret eden Fatih Üniversitesi Rektör Yardımcısı Arınç: “Düşük hava sıcaklığı bile olsa şu parlak güneşte biz rahatlıkla binamızı ısıtabiliyoruz, elektriğimizi üretebiliyoruz. Bu tarz projelerin çoğalmasını arzu ederiz. Enerji faturamız da düşer. Dünyaya gelen güneş enerjisinin 5 binde birini kullanıyoruz. 5 bin kat potansiyel var, kullanamıyoruz. El birliği ile enerji faturamızın düşmesine katkı sağlamalıyız” diyor.
 

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.