elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güneş Pili Verimliliğinde Yeni Dünya Rekoru

İsviçre Federal Malzeme Bilimi ve Teknoloji Laboratuarı’nda bir grup bilim adamı, esnek polimer folyolar üzerine ince film güneş pilleri geliştirdi. %20.4 verimlilikle güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştüren bu sistemle güneş pili verimliliğinde yeni bir dünya rekoru kırdılar.A- A+
20.01.2013 tarihli yazı 16037 kez okunmuştur.
Dünya üzerindeki birçok bilim adamı ve mühendis güneş enerjisini büyük ölçekte uygun yapmak için, yüksek verimlilikte ve düşük maliyetli güneş pili geliştirmeye çalışıyorlar. İsviçre’deki Empa Laboratuarı’nda ince filmler ve fotovoltaik üzerinde araştırma yapan, Ayodhya N. Tiwari’nin önderliğindeki ekip bu konuda sıçrama yapmış gözüküyor. 

Güneş Pili Verimliliğinde Yeni Dünya Rekoru

Ekip, esnek polimer yüzey üzerine ince film CIGS (bakır indiyum galyum (di) selenür) güneş hücreleri yerleştirerek, enerji dönüşümü verimliliğinde %20,4’e ulaşarak yeni bir rekora imza attılar. Zaten Mayıs 2011’de bu rekor %18,7 ile kendilerine aitti. 


 

Silisyum pul hücreleriyle verimlilik açığını kapatıyorlar..


İnce film, hafif ve esnek, yüksek performanslı güneş modülleri, güneş çiftlikleri, çatılar ve bina cepheleri, otomobil ve taşınabilir elektronik gibi çok çeşitli uygulamalar için, sürekli üretim süreçleri kullanılarak çekici ve düşük maliyetli olarak üretilebiliyor. Diğer bir deyişle, bu sistem sayesinde yakın bir gelecekte düşük maliyetli enerji üretimi yapılabilecektir.
 

 

Empa Direktörü Gian-Luca Bona bu geliştirilen güneş pili hakkında: “Empa’da geliştirilen CIGS güneş hücreleri için verimlilik kayıtlarına bakıldığında, ince film güneş pillerinin polikristal silisyum hücreleriyle birlikte mükemmel performans gösterdiği ortaya çıkıyor. Şimdi bir sonraki adım olarak, bir sanayi ortağı ile geniş alanları kapsayacak şekilde düşük maliyetli güneş pilleri üretmek istiyoruz.” diyor. Bu amaçla Empa, esnek CIGS güneş hücreleri üretimi için Flisom ile işbirliği yapıyor. 


Kaynak:

http://www.sciencedaily.com

ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.