elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Biyobenzetim İle Yüksek Verimli Rüzgar Türbini

Günümüzde endüstriyel ve teknolojik tasarımların vazgeçilmezi biyobenzetim yöntemi en az uğraş ile en yüksek verim elde edilmesini sağlıyor. Bu yöntem kullanılarak tasarlanan yüksek verimli ve ucuz rüzgar türbini hakkından detaylar haberimizde.A- A+
23.07.2013 tarihli yazı 14756 kez okunmuştur.
Rüzgar türbini tasarımları son zamanlarda oldukça düzeldi ancak rüzgar çiftlikleri hala yeterince verimli değil. Standart üç bıçaklı rüzgar türbinlerinin tecih edilmesinin sebebi tek bir direkle ayakta durabilmesi ve nispeten az yer kaplamasıdır. Ancak birden fazla 3 bıçaklı rüzgar türbini bir arada kullanıldığında gövde ve kanatlardan kaynaklanan rüzgar kesme, pervanenin dönmesi sebebiyle istenmeyen girdap oluşumu gibi fiziksel sorunlar rüzgar çiftliklerinde verimin düşmesine neden olur.
 

CalTech Biyofizikçisi John Dabiri, dikey rüzgar türbinlerinin bu soruna çözüm olacağını belirtiyor. MacArthur Vakfından aldığı hibe ile çalışmalarına devam eden Dabiri, yüzme okullarındaki balıklardan esinlenip, biyobenzetim yolu ile balık anatomisine uygun olarak tasarladığı rüzgar türbinleri sayesinde girdap ve rüzgar kesme gibi sorunları ortadan kaldırdı.

Dikey tasarlandığı için standart üç bıçaklı türbinlerden daha az yer kaplayan yeni nesil türbinlerle daha az alanda daha fazla elektrik üretilebiliyor.
 

30 metre boyunda olan ve 3,5 kW güç üretebilen türbinlerin maliyeti yalnızca 3500$. Temel malzemelerle bile rahatça monte edilebilen sistemin daha da geliştirilmesi hedefleniyor.

Sonuç olarak biyobenzetim yolu ile hem daha ucuz hemde daha verimli rüzgar türbini üretilebilir hatta hibrit rüzgar çiftlikleri ile birleştirilerek verim kat kat fazla arttırılabilir.

Aşağıdaki videoda John Dabiri tarafından tasarlanan en küçük alandan en yüksek verim elde edilen mini rüzgar türbinlerini görebilirsiniz.
 

Kaynak

►inhabitat.com
Ozan Orkun Ozan Orkun Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.