elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Rüzgar Enerjisi Teknolojisinin Seyrini Değiştiren Farklı Rüzgar Türbini Tasarımları |
2. Bölüm

Havanın hızla yer değiştirmesi ile içindeki parçacıkların hareketi de hızlı olur. Havanın bu özelliğini kinetik enerjiye dönüştürme işlemine Rüzgar Enerjisi adı verilir. İnsanların havanın bu büyük gücünü keşfetmesiyle birlikte Rüzgar Enerjisi Teknolojisi serüveni başlamış oldu. Bu büyük güçten maksimum ölçüde yararlanma düşüncesi ise uzmanları sürekli yeni ve farklı tasarımlar yapmaya zorluyor. Son yıllarda geliştirilen tasarımlardan birkaçına göz atalım:A- A+
10.04.2013 tarihli yazı 16778 kez okunmuştur.


Honeywell


Honeywell rüzgar türbini, küçük, hafif ve dişlisiz bir sistem. 6 m’lik çapa sahip bir çatı türbini olduğu düşünülürse, Honeywell evler ve küçük işletmeler için son derece uygun görünüyor. Tasarımda geleneksel rüzgar türbinlerinde olduğu gibi dişli yoktur. Bunun yerine, kanat uçlarındaki elektrikli mıknatıslarla güç üretir.
 

 

WePOWER


Düşük hızlı rüzgarlara elverişli, tamamen sessiz çalışan, dikey eksenli bir rüzgar türbinidir. Tasarımın özel kanatları sayesinde düşük rüzgar hızlarında da enerji üretimini gerçekleştirebilir. Özel yapısı sayesinde, evler ve binalarda kullanılabildiği gibi hücre kuleleri ve rüzgar çiftlikleri için de uygundur.
 


Democratic Ecology Kişisel Rüzgar Türbini


Fransız tasarımcı Philippe Starck tarafından geliştirilen “Demecratic Ecology” kişisel rüzgar türbininin bir evin enerji ihtiyacının %20 ila %60’ını karşılayabileceği iddia ediliyor. Türbin 400 €’luk fiyat etiketiyle satışa sunuldu.
 
 
 


Storan’ın Türbini


Endüstriyel Tasarım Mühendisi Ben Storan tarafından tasarlanan dikey yörüngeli türbin, 4 m yüksekliğinde ve 30 kg ağırlığında. Türbinin 12 m/s rüzgar hızında, 1.2 KW enerji üretebileceği iddia ediliyor.
 


Magnetic Levitation ( Manyetik Kaldırma) Rüzgar Türbini


Türbin, Arizona merkezli bir şirket tarafından tasarlandı ve bu tasarımla yaklaşık 750.000 evin ihtiyacını karşılayacak olan 1GW’lık enerji üretilmesi planlanıyor.
 
 

Otoyollara Monte Edilmiş Rüzgar Türbini


Bu tasarıma göre otobanın üzerine yerleştirilecek yatay rüzgar türbinleri sayesinde, arabaların yarattığı rüzgar elektrik enerjisine dönüştürülebilecek. Hesaplamalara göre ortalama 110 km hızla giden araçlar baz alınarak yılda 9600 KW’a kadar enerji üretilebileceği düşünülüyor.
 
 

İlginizi Çekebilir :  Taşınabilir Rüzgar Türbini
 
Selin Anaer Selin Anaer Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.