elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yerli Elektrikli Araçta 10 Proje İkinci Aşamaya Geçti

TÜBİTAK tarafından yapılan çağrının ardından toplam 20 proje değerlendirildi. Değerlendirmelerin ardından 10 proje ikinci aşamaya geçmeye hak kazandı. Detaylar haberimizin devamında.A- A+
01.08.2013 tarihli yazı 14234 kez okunmuştur.
TÜBİTAK tarafından Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme programı kapsamında Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) tarafından başlatılan Elektrikli Araç Geliştirme çağrısına 20 proje katıldı.

Başvurular; üniversite, kamu ve özel sektör kuruluşlarının oluşturduğu Proje Yürütücüsü Kuruluşları (PYK) ile Elektrikli Araç Üretici Kuruluşlarının (AÜK) oluşturduğu grup tarafından yapıldı. Bu doğrultuda PYK'lar batarya, araç kontrol sistemi ve elektrik motoru geliştirecek, AÜK'ler ise geliştirilen teknolojileri kullanarak yerli imkanlarla araç bileşenleri üretecek.

Üretilecek araç modelleri, yurtiçi-yurtdışı piyasası ve rekabet şartlarına göre seçildi. Katılan 20 projeden 12 tanesi otomobil olup, 3'ü hafif ticari araç, 2'si otobüs projesidir. Kalan 3 projede ise segment belirtilmemiştir.
 

%100 Ar-Ge Desteği Verilecek

Akademisyenler ve konunun uzmanları tarafından mali ve teknik olarak değerlendirilen 20 projeden, 10 tanesi ikinci aşamaya geçme hakkı elde etti. İkinci aşamada proje hakkında detaylı bilgiler Aralık 2013'e kadar akademisyen ve uzmanlara sunulacak. Sunumların tamamlanmasının ardından %100 Ar-Ge desteği verilecek projeler belirlenecek.

İlk Prototip İçin 4 Yıl

Desteklenen projelerin Ar-Ge çaışmaları 4 yıl içinde tamamlanacak ve ilk prototipin üretimi gerçekleştirilecek. Aracın Türkiye'de üretilmesi ve 5 yıl süreyle üretim garantisi verilmesi halinde TÜBİTAK tüm fikri mülkiyet haklarını üretici firmaya devredecek.

Kamu İlk Etapta 200 Araç Siparişi Verecek

Yerli arç kullanımını teşvik edecek olan kamu, üretilecek aaç segmentlerine bağlı olarak 5 yıl içinde 200 araç alımı yapacak.

Kaynak

►TÜBİTAK
Ozan Orkun Ozan Orkun Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder Yazdır