elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Elektrikli Araç Üretimine TÜBİTAK' dan % 100 Ar-Ge Desteği

Türkiye Elektrikli Araç Üretiminde söz sahibi ülke olmak için önemli bir adım attı. TÜBİTAK' dan gelen % 100 Ar-Ge desteği ile Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı olan kısaca 1007 Programı dahilinde yerli elektrikli aracını üretebilecek.A- A+
02.03.2013 tarihli yazı 9620 kez okunmuştur.

Kamu Araştırmaları Destek Grubu(KAMAG) tarafından 18 Şubat tarihinde Elektrikli araç çağrısı yayınlandı. Akademisyenlerin, otomotiv sektörü temsilcilerinin ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla sağlanacak, 1007 Programı kapsamında  % 100 Ar-Ge desteği verilecek.
 

Aracın Üretim Süreci

 

Bu 1007 programda önce Üniversiteler, özel sektör ve Kamu Ar-Ge kuruluşları bu teknoloji üzerinde çalışıp teknolojiyi geliştirmesi ardından yerli araç üretimine geçilecek.Bu kuruluşlardan oluşan Proje Yürütücüsü Kuruluşları (PYK) adı altında Ar-Ge çalışmalarıyla araç ekipmanları yerli olarak geliştirilecek. Bu projeler en çok 4 yıl içinde tamamlanıp ardından Elektrikli Araç Üretici Kuruluşları (AÜK) da PYK' nın geliştirdiği araç ekipmanlarını kullanıp, bir araya getirerek yerli elektrikli aracı üretmiş olacak.


GÜNÜN FİRMASI