elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Hırsız Alarm Sistemleri ve Özellikleri

Eviniz ve iş yerinizden biraz uzaklaşarak güzel bir tatil mi yapmak istiyorsunuz? Evinizi ve iş yerinizi bırakıp giderken gözünüz arkada mı kalıyor? Endişelenmeyin. Karel ile bu ay sizler için Karel Hırsız Alarm Sistemlerini ele aldık. Özellikleri ve avantajları tüm detayları ile yazımızın devamında..A- A+
12.07.2014 tarihli yazı 22664 kez okunmuştur.
Hırsız Alarm Sistemleri ev ve işyerlerinde giriş noktalarında (kapı, pencere vb.) bulunan algılayıcılar  vasıtasıyla algılanan hareketin panele alarm olarak iletilmesi ve sesli uyarı vermesi prensibine dayanır. Karel Hırsız Alarm Sistemleri olarak en basit hali ile  panel, bir tuş takımı, bir siren ve bir sensörden oluşuyor. İhtiyaç veya isteğe bağlı olarak sensör sayısı Karel Hırsız Alarm Sistemleri ile artırılabiliyor ve alarm haberalma merkezine bağlanabiliyor.
 


  ile Eviniz Sevdikleriniz Güvende
 
Manyetik kontaklar ile kapı ve pencerelerin açık/kapalı bilgisi, PIR dedektörler ile ortamda meydana gelen hareketler, cam kırılma dedektörleri ile cam kırıldı bilgisi gibi bilgiler panele iletilir. 
 
Karel Hırsız Alarm Sistemleri ile gaz algılama, su basma, duman dedektörleri de bağlanarak gaz sızıntısı, su baskınları, yangın algılama gibi fonksiyonlar da kullanılabilir. Acil durumlarda panik butonu vasıtasıyla direkt olarak ambulans ya da itfaiye yönlendirmesi sağlanabilir. 
 
Sistem algılama yaptığında dahili ve harici sirenler vasıtasıyla sesli uyarı verebilir. Aynı anda önceden belirlenen acil durumlarda ulaşılacak kişiler sistem tarafından otomatik olarak aranabilir ya da SMS gönderilebilir. Sistem CCTV ile entegre çalışarak oluşan alarmın video görüntüsünü cep telefonuna ya da e-posta adresine gönderebilir. Bu özellik, bir kapının ya da pencerenin açılması, ortamda duman algılanması vb. durumlarda alarmın gerçek olup olmadığının teyit edilmesi bakımından önemlidir.
 

Alarm sistemleri kablolu yada kablosuz olarak projelendirilebilir. Sistem telefon hattı üzerinden haberleşebileceği gibi, GSM modülü ile 3G üzerinden ya da direkt internet hattı üzerinden de haberleşebilir.

 

Hırsız Alarm Sistemleri Sizi Nelerden Koruyabilir?


Hırsızlardan: Sensörler, manyetik kontaklar ve sirenler evinizin veya işyerinizin giriş çıkışlarını denetleyerek hırsıza karşı etkili koruma sunarlar. Ayrıca ışın sensörleri evinizin veya işyerinizin dış koruması için en ideal koruma alternatiflerdir. Bu sensörler karşılıklı yerleştirilerek bahçe duvarlarını bir çit gibi sarar ve birbirlerine aktif olarak ışın göndererek herhangi bir kaçak geçişte kullanıcıyı uyarırlar.
 


Yangından: Kullanacağınız duman ve ısı sensörleri evinizde veya iş yerinizdeki yangın tehlikesini çok kısa sürede fark ederek sizi uyarır.

Çevresel Tehlikelerden: En sık karşılaşılan örnekler su baskınları ve gaz kaçaklarıdır. Alarm sisteminiz su baskınları, boru kaçakları gibi 
durumlarda alarm uyarısı vererek sizi uyarır. Alarm sistemleri koruma değil, sirenler vasıtası ile caydırma ve uyarma görevini üstlenirler. 

 Alarm sisteminin yalnızca uyarmasını değil, gerekli kişilere ulaşarak korumasını sağlamak isterseniz paneliniz internet üzerinden veya sabit hat üzerinden haber alma merkezine bağlamanız gereklidir. Bu şekilde, ilgili durumlarda evinize derhal polis, itfaiye, ambulans gibi yetkili kişiler yönlendirilecek ve hızla sorun ortadan kaldırılmaya çalışılacaktır.
 

 Alarm takip izleme sisteminin kullanıcıya sunduğu kolaylıklardan biri de bölgelere ayrılarak hangi alarm uyarısının evin veya iş yerinin hangi kısmından geldiğini anlayabilmenizi mümkün kılmasıdır. Ayrıca yan yana birden fazla ofisiniz varsa alarm panelinizi ortak kullanabilirsiniz; bu da sistemin size sunduğu ekonomik kolaylıklardan biridir. Bunun için ikinci ofisinize yalnızca bir adet tuş takımı almanız yeterli olur.
 


 Alarm sisteminin sunduğu diğer kolaylık ise kişilerin yetkilerini ayarlayabilme şansı sunmasıdır; yalnızca alarm sisteminiz kimlerin kullanabileceğine değil hangi kullanıcının hangi özellikleri kullanabileceğine de karar vererek, ziyaretçilerinize ve ailenize ayrı ayrı kolaylıklar sunabilirsiniz. 

 Ayrıca kullanıcılara farklı şifreler vererek kişi denetimini de yapabilir, giriş çıkış saatlerini, yapılan işlemleri vs. görüntüleyebilirisiniz.
 

Hırsız Alarm Sistemlerinde Karel’in sunduğu alarm panelleri hibrit özellikte olup, hem kablolu hem de kablosuz çalışabilmektedir. Kablolu sisteme takılan kablosuz modül ile panelin bölge sayısı arttırılabileceği gibi sistemde kablosuz ürünler de kullanılabilir. 
 

Alarm Haberalma Merkezi Genel Özellikler

 Alarm anında sizi ve belirlediğiniz kişileri arayarak bilgilendirme yapar.
 Alarm türüne göre Polis, İtfaiye ve Ambulans araması yaparak evinizi veya işyerinizi güvence altına alır.
 Panik, yangın, hırsızlık, çevre güvenlik, hasta(medikal), duman, ısı ve diğer alarm türlerini algılar.
 Acil durum(Duress) alarmını alarak doğrudan polis araması yapar.
 Günlük, haftalık ve aylık raporlama sağlanır.
 Internet üzerinden günlük raporlamaları takip edilebilir.
 Panel ile haberleşerek panel durumu sürekli kontrol edilir.
 Analog Hat(PSTN), internet ve GSM/GPRS üzerinden alarm bilgisi alınabilir.
 Panel ile ilgili güncellemeler otomatik yapılır.

 

 AHM (Alarm Haberalma Merkezi) güvenliğiniz için
alarm izleme, kontrol ve haberleşme imkanları sunar


 

GSM/GPRS ve Internet(LAN) Modüllerinin Avantajları

 GSM/GPRS ve LAN üzerinden AHM bağlantısı yapılabilir.
 Anlık alarm bilgisi AHM merkezine ulaşır.
 Hem analog hattan hem de internet üzerinden alarm bilgileri gönderilir.
 Uzaktan panele erişilebilir ve güncelleme yapılabilir.
 Kişi araması ve sesli mesaj olanağı sağlar.
 Android Play Store ve Apple iTunes Store üzerinden indirebileceğiniz uygulama ücretsiz kontrol imkanı sağlar.

Kaynak:

► 

Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar