elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Dalga Enerjisi |
Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan Dalga Enerjisi nasıl elde edilir ? Bu enerjiyi elde eden dönüştürücülerin çalışma prensipleri nasıldır ve bu enerji çeşidinin sağladığı yararlar nelerdir? Bu soruların cevabını yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.A- A+
24.07.2015 tarihli yazı 124731 kez okunmuştur.

Neden Dalga Enerjisi ?


Dalgalar güçlü ve sınırsız yenilenebilir enerji kaynağıdır. Bu enerji, dalganın yüzeyinden yada yüzey altındaki dalgaların basıncından elde edilmektedir. Dalgalanma bilindiği gibi rüzgarın su yüzeyinde yaptığı salınım hareketidir. Dalga enerjisi makineleri de bu hareketten ve bu hareket sonucu oluşan basıncı kullanarak enerji üretirler.

Yeryüzünün %70'den fazlası su ile kaplıdır. Buna bağlı olarak dalgaların oluşturduğu bu enerji yılda 80.000 TWh ye kadar üretim potansiyeline sahiptir. Bu da küresel enerji talebinin 1/5'ini karşılamak için yeterli bir rakam.

IBM gibi büyük şirketlerde dalgaların bu derece büyük gücünden enerji elde edilmesi için destek vererek, çeşitli projelerde yer almaktadırlar.

Dalga enerjisini elde etmek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden önemli iki dalga jeneratörüne değinelim.


 

Pelamis Dalga Enerjisi Dönüştürücüsü


Pelamis dalga jeneratörü alanında oldukça ilginç, tanınmış bir üründür. Jeneratörün çalışma prensibi ise dalgaların oluşturduğu şekle uyum sağlayarak enerji üretmesidir. Büyük su yılanı diye bilinen bu makine dört hareketli parçadan oluşur. Bu parçalar dalgaların hareketine göre, parçaların birbirine bağlandığı noktadan bükülüp açılarak hareket etmektedir. Hareketin sağlandığı noktalarda bulunan hidrolik jeneratörler tarafından da elektrik enerjisine dönüştürülmektedir.
 
Pelamis dalga jeneratörü verimli dalga oluşumu sağlanırsa 500 evin yıllık elektrik tüketim ihtiyacını karşılayabilecek enerjiyi üretebiliyor.

 

Pelamis Dalga Enerjisi Dönüştürücüsü


::VİDEO:: Pelamis Dalga Enerjisi Dönüştürücüsü'nün Çalışma Prensibi


 

Oyster Dalga Enerjisi Dönüştürücüsü


"Oyster" kelime olarak istiridye anlamına gelmektedir. İstiridye denmesinin sebebi, çalışma mekanizmasının tıpkı bir istiridyenin açılıp kapanmasına benzediği içindir.
 
Oyster dalga jeneratörü, kıyıdan yarım kilometre çapında bir uzaklıkta, 10 ile 15 metre arasında değişen derinlikte deniz tabanına yerleştirilen, bir yüzeyi tabana oturmuş diğer yüzeyi de taban yüzeyine bağlı dalganın yönüne göre açılıp kapanabilen bir sistemden oluşmaktadır.
 
Oyster' ın hareketli kapağı dalganın gelişine göre açılıp kapanırken, hareketli kapakla tabanda sabit olan kapak arasındaki hidrolik pistonlar dalganın gücünü kullanır. Elektrik karada üretilmektedir. Bu yüzden kara da bulunan hidro-elektrik türbini çalıştırmak için deniz altı boru hattı aracı ile hidrolik pistonlar, deniz suyunu yüksek basınçla karaya iletirler. Karada da hidro-elektrik türbinleri ile elektrik enerjisi üretilmektedir.
 
26 metre genişliğinde, 15 metre yüksekliğinde olan bu makine 800 kW  kadar enerji üretebilmektedir.

 


Oyster Dalga Enerjisi Dönüştürücüsü


::: VİDEO::: Oyster Dalga Enerjisi Dönüştürücüsü'nün Çalışma Prensibi 

Dalga Enerjisi'nin Avantajları
 

 Temiz ve sınırsız bir enerjidir. Gerekli enerji için hiçbir şekilde atık üretilmez.
 İlk yatırım dışında başka yatırım gerektirmez.
 Deniz üzerine kurulduğu için tarım alanlarına, insan ve hayvanların yaşam alanına zarar vermez.
 Dalyan görevi gördüğü için deniz canlılarının çoğalmasına yardımcı olur.
 Çalışması ve bakımı oldukça ucuzdur.

 

Kaynak :


► Energy Resources

► Aquamarine Power

► Alternative Energy 


Aktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar