elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Güvenlik Kamera Sistemleri

Caddelerde, iş merkezlerinde hatta evlerde bile güvenlik tedbirlerinin en başında gelen güvenlik kameralarının kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Peki güvenlik kamera sistemleri nasıl çalışır? Çeşitleri ve avantajları nelerdir? Bu yazımızda güvenlik kamera sistemlerini detaylarıyla birlikte sizler için araştırdık.A- A+
17.12.2014 tarihli yazı 26442 kez okunmuştur.
Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte güvenlik çözümlerinin en başında güvenlik kamera sistemleri geliyor. Güvenlik kameraları sayesinde alışveriş merkezleri, ofisler, iş merkezleri, caddeler ve sokaklar ve hatta evlerimiz bile sürekli kontrolümüz altında. Gözümüzün arkada kalmamasını sağlayan güvenlik kameraları sayesinde hem gerekli önemler alınıyor hem de hırsızlık gibi suçlar tespit edilebiliyor ve caydırıcı araç olarak kullanılabiliyor.
 
 
 
Günümüzde, mesken ve iş yerlerinde güvenlik ihlallerini 7/24 izleyip kayıt altına almak artık zorunluluk haline geldi. Bu yüzden güvenlik kamera sisteminin ihtiyaca göre planlanarak ve doğru seçilmesi önemlidir. Peki güvenlik kamera sistemleri nasıl çalışır? Çeşitleri ve özellikleri nelerdir? Şimdi bu sorulara 
cevaplar arayarak en doğru ürün ve sistemi seçmenize yardımcı olmaya çalışalım.
  
 
 
 
 
 

Güvenlik Kamera Sistemleri Nasıl Çalışır?

 
Günümüzde dış mekanlarda veya mekanlarda çeşitli amaçlar için kullanılan birçok güvenlik kamera sistemleri bulunmaktadır. Güvenlik kameraları, kurulduğu alanda sahip olduğu açıya bağlı olarak etrafı gözetler ve kaydedici özelliği sayesinde gece gündüz farketmeksizin görüntünün her saniyesinin yeniden izlenmesini sağlar. Güvenlik kameraları temel olarak 4 parçadan meydana gelir. Bunlar mercek, sensör, AFE ve DSP’dir.
 
 
 
 
Güvenlik kameraları aslında bir video kamera mantığı ile çalışır. Kameranın içerisinde, merceğin önünde koruyucu bir cam bulunmaktadır. Koruyucu camın ardında bulunan mercek, gelen ışığı sensöre toplar. Sensörde toplanan ışık, AFE olarak adlandırılan arabirime gelerek dijital sinyale çevrilir ve son olarak DSP’ye gelir ve görüntü işlenmeye başlar. Böylece güvenlik kamerası ile görüntü alınmış olur. Alınan görüntü DVR yani video kayıt cihazı aracılığı ile kaydedilir ve istenildiği zaman her saniyesine bakılabilir.
 

Güvenlik Kamerası Çeşitleri Nelerdir?

 
Dış mekana veya iç mekana uygun, hareket edebilen, zoom yapabilen, gece görüşü, kızılötesi bağlantılı, kablosuz, kısaca ihtiyaca ve amaca göre birçok güvenlik kamera çeşidi vardır. İşte bazı güvenlik kamera çeşitleri:
 

Kutu Kameralar: Kutu kameralar görünüş olarak geleneksel güvenlik kamerası kapsamına girer. Değiştirilebilir lens imkanı sayesinde kullanımı son derece rahattır. Görüntülenmek istenen alanın dar, geniş, yakında veya uzakta olmasına bağlı olarak lens seçimi yapılmaktadır. Kutu kamera türleri, genellikle ofis, apartman vb. iç mekanlarda kullanılmaktadır. Dış ortamlarda kullanılmak istenildiği takdirde de muhafaza edilerek rahatça kullanılabilir.
 
 
  
Dome Kameralar: Yapısı ve şekli gereği Dome (kubbe) olarak adlandırılmıştır. Hızlı dome, kızılötesi dome ve saldırıya dayanıklı dome olarak çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle kapalı alanlarda kullanılırlar.
 
 
 
 

Kızılötesi Kameralar: Infra-red yani kızılötesi ışınlar kullanarak, karanlık ortamlarda görüntü elde etmeye yarayan güvenlik kameralarıdır. Özellikle dış ortam kapalı devre kamera sistemi uygulamarında yoğun olarak tercih edilir. Suya ve toza karşı dayanıklıdırlar. Ayrıca kamera muhafazası, kamera ayağı ve CCTV kamera lensi gerektirmediği için kullanım kolaylığı sağlar. Bu özellikler kullanım kolaylığı yanında fiyat avantajı da getirir. 
 
 
 
 


Kablosuz Analog Kameralar: Analog kameralar aldıkları görüntüleri MPEG ya da MJPEG formatında radyo dalgaları ile analog sinyal olarak gönderirler. Birden fazla noktadan izlemek mümkündür ve maliyeti oldukça  düşüktür. Sinyal iletim mesafesi ise 100 metreye kadardır.
 
 
 
 

Kablosuz IP Kameralar: IP kameralar, analog sinyali tümleşik DVS(Digital Video Server) ile işleyip sayısala çevirerek Ethernet bağlantı aracılığıyla yayın yapabilen kameralardır. İnternete bağlı bir bilgisayar ile her yerden kolayca erişim sağlanabilir. İç mekanlarda kullanımı uygun olup, dış mekanlarda kullanıldığı takdirde zarar görmemesi için kamera muhafazası içinde kullanılmalıdır.
 
 
 
 

PTZ Kameralar: PTZ (Pan, tilt, zoom) özelliğine sahip, kamera açısı dijital olarak kontrol edilerek değiştirilebilen kameralardır. Bulunduğu konuma göre sürekli etrafında döndürülebilir veya belirlenmiş hareket ve zoom programı olan noktaları sayesinde, bir alarm anında kameraların istenilen bölgeyi göstermeleri sağlanabilir.
 
 
 
 
 
Kaynak:
 
Osman Öztürk Osman Öztürk Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırAktif etkinlik bulunmamaktadır.
ANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar