elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

3D Yazıcıdan En Fazla Ne Çıkabilir? Bir Hibrit Otomobile Ne Dersiniz?

Kor Ecologic firmasının kurucusu, Jim Kor ve ekibi otomotiv dünyasında çığır açacak bir projeye daha imza attılar. Urbee 2 , 2010 yılındaki ses getiren çalışmaları Urbee’nin devamı niteliğinde.A- A+
11.03.2013 tarihli yazı 16619 kez okunmuştur.
ABD Başkanı Obama tarafından yeni sanayi devrimi olarak gösterilen 3 boyutlu yazıcılar, her geçen gün bizleri şaşırtacak yeniliklere imza atıyorlar. Bu yazıcılardan bu kez de araba çıkacak dersek bize inanır mısınız? Hem de bu sefer dizel-elektrik hibrit motor sistemine sahip.

Bu hibrit otomobilin motor ve şasi bileşenleri klasik yöntemlerle oluşturulmakla birlikte, gövdeyi oluşturan tüm parçaları 3D yazıcılar ile üretiliyor. Urbee’nin arkasındaki ekip, bir 3D baskı tesisi olan RedEye ile çalışıyor ve son derece hafif ve sağlam bir gövde imal edebilmek için ABS plastik ve FDM (Fused Deposition Modeling) yöntemini kullanıyor. Bu yöntemde, bir robot sprey kolu her bir parçayı püskürtme yöntemi ile moleküler seviyede katman katman oluşturuyor. Tüm parçaların tamamlanması, yaklaşık olarak 2.500 saat sürüyor. Bu yönüyle, seri üretim için şimdilik çok uygun görünmüyor. 
 

FDM yöntemi hakkında bilgi almak için videoyu izleyebilirsiniz:


 

 


3 tekerlekli, 2 kişilik bu araç, 0.15 hava sürtünme katsayısıyla son derece aerodinamik. Yaklaşık 540 kiloluk ağırlığı ile de benzerleriyle kıyaslanamayacak kadar hafif. Gücünü plastik kaputun altındaki hibrit motordan alan aracın 36 V’luk elektrik motoru aracın 65 km’lik hıza ulaşmasını sağlıyor. Daha yüksek hızlar için ise dizel motor devreye giriyor.

 


Aracın plastik gövdesinin güvenlik konusunda soru işaretleri bırakacağının bilincinde olan Jim Kor, bu soru işaretlerini gidermek adına, aracın Formula güvenlik standartlarını karşılayacak biçimde tasarlandığını söylüyor.

Urbee 2 , 50 bin dolarlık fiyatıyla şimdiden 14 adet ön sipariş almış durumda.

Aracın Test Sürüşü İçin :
Ekibin 2010 yılındaki çalışması olan Urbee hakkında bilgi almak isterseniz 
 İlk 3D Baskılı Arabayla TanışınKaynak :
► inhabitat

Selin Anaer Selin Anaer Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.