elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Yaşantımızı Değiştirecek Teknoloji Harikaları

Yakın gelecekte hep beraber yaşayacağımız teknolojik gelişmelerin bir özetini çıkardık.A- A+
10.03.2013 tarihli yazı 9613 kez okunmuştur.
The e-paper watch, android ve ios uygulaması yüklenebilen bir saat. Bu saatle, facebook, twitter bildirimlerinizi, email ve msj yazabilmenizi, gelen aramalarını görebilmenize imkan sağlıyor. Geliştiriceler için bir de süprizi var; C programla diliyle kendi uygulamanızı yapıp saate yükleyip çalıştırabiliyorsunuz.
 
Tarcus firması; tablette ilginç bir tasarım olan bumpy klavyeli lumpy tableti tanıttı. Firma tablette daha kolay yazı yazılabilmesi için klavyeyi hissedebileceğimiz bumpy klavyeyisini duyurdu. Tablette yazı yazdığımız zaman ortaya çıkan, yazmadığımz zaman kaybolan klavye, kullanışlı gözüküyor.
 
    
 
 
Bilgisayar faresi artık eskide kaldı. Bunun sebebi de; eye-tracking( göz hareket sensörlü), ses kontrollü, el hareketi sensörlü cihazların artık kullanılabilir olması. Bu tarafta en çok dikkat çeken nokta bilgisayarımızı dizüstümüzü faresiz el hareketlerimizle kullanabiliyor olmamız. Bu teknolojiye Microsoft kinectten az biraz alışıktık. Dizüstümüze, masaüstü bilgisayarımıza hatta Apple TV'ye de uygun Leap Motion tanıtıldı; usb kablosuyla Leap Motion Controller'ı bilgisayara bağlayıp Leap Motion yazılımını yükledikten sonra hiç bir ek cihaza gerek kalmadan bilgisayarımızı sadece el ve parmak hareketlerimizle kontrol edebiliyoruz. Apple'ın da bu firmaya desteğiyle Mayıs 19' da Best Buy vasıtasıyla satışa sunulacak, fiyatı 79 Amerikan Doları.
 

   
 
 
Leap Motion daki cihaz kısıtlamasını yenen, MYO kol bandı teknolojisi.
 
KickSat' la sahip olabileceğimiz uzayı keşfedebileceğimiz kişisel uzay araçları.
 
OLED(Organic light emitting diode) yani organik ledlerin kullanılmasıyla eğilen, bükülen, ezilince birşey olmayan telefonlar yani flexible telefonlar hayatımıza girdi, tabi OLED sadece telefonda kalmadı, tablet ve televizyona da uyarlanmış bir şekilde karşımıza çıkardılar. Organik led teknolojisine beklendiği gibi Samsung öncülük ediyor.


   
 
 
Televizyonlarda daya yüksek çözünürlük sağlayan 4K Full HD dönemi başladı.
 
4G teknolojisi yani LTE-A ile 1 Gbit/s hızına ulaşılması planlanıyor. Bu teknolojinin 2013 sonlarında veya 2014 başlarında hayatımıza girmesi bekleniyor.
 
3D printing makinaları; geleceğin vazgeçilmez teknolojisi olan üç boyutlu yazıcı ile her şeyi yapmak mümkün. Hatta hemen kullanıma hazır silah dahi yapabiliyorsunuz.
 
Birçok firmanın ve Google'ın uygulamaya geçirdiği elektronik cüzdanlar piyasayada tanıtıldı. Telefonunuza indirdiğiniz uygulamayla American Express, VISA, Master Card ve PayPal hesaplarınızındaki kredinizi dokunmatik makineler vasıtasıyla kullanabiliyorsunuz.
 
Heyecanla beklediğimiz, hayranlıkla izlediğimiz Google Glass üretildi. Artık internet gözümüzün önünde olacak.
 
Nvidia Project Shield; monitör yada televizyonda PC oyunlarını oynamanızı mümkün kılan Android tabanlı oyun konsoludur.

   
 
 
Android ve İOS' lu akıllı arabalar sayesinde telefonlarımızla arabalarımızı artık kontrol edebileceğiz. Telefonlarımızdaki müzik arşivine, okuma listelerine arabaların ekranından ulaşabileceğiz.
Raşit Dursunoğlu Raşit Dursunoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.