elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Winbot, Pencere Temizliğinide Artık Robotlar Yapıyor

Ev temizliğinde en çok zorlandığımız kısım olan cam temizliği için üretilen Winbot, Çin merkezli Ecovacs yeni sürümünü satışa çıkardı.A- A+
26.04.2013 tarihli yazı 18779 kez okunmuştur.
Winbot'un çalışma prensibi, iRobot Roomba'nın çalışma prensibiyle aynı; temizlemek için kendi yolunu çiziyor, hareket sensörleriyle yüzeyin heryerini temizliyor, işini bitirdiğinde yüzeyde ilk bırakıldığı yere geri dönüp, sesli uyarı veriyor. Çalıştırmaya başladıktan sonra kendimize zaman ayırabilir veya diğer bekleyen işlerimizi yapabiliriz.

Winbot 3 aşamayla cam temizliği yapıyor. Öncelikle Winbot vakum pompasıyla cama kendisini kenetliyor, önceden nemlendirilmiş mikro fiber beziyle zig-zag çiziyor, vakum pompasında bulunan emiciyle kiri topluyor ve robot en son kısmında bulunan bir diğer mikro-fiber bezle camı parlatıyor. Bu robot kablosuz olarak ve şarj edilmiş bataryayla çalışıyor, ama bence bir taraftanda yerçekimine karşı iş yaptığı için güvenlilk kablosuyla kullanmalıyız.  Güvenlik kablosu; şarjının bitmemesini ve yüzeyde veya robotta beklenmeyen bir durum olursa, yüzeyden düşmemesini sağlıyor. Firmanın açıklamasına göre; her tür incelikte camı temizleyebiliyormuş, lakin buz tutmuş camlarda çalışamıyormuş.

 

Winbot7 deki yenilikler ise;


Winbot'un ilk sürümünde, robotun cama tutunması için camın diğer tarafına manyetik destek koyuyorduk. Winbot7 ise manyetik çekimle değil, entegre bulunan vakum pompasıyla kendisini cama yapıştırıyor.
               

                    Kaynak

► http://www.ecovacs.com
Raşit Dursunoğlu Raşit Dursunoğlu Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.