elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Uçan Denizanaları Havayı Temizleyecek

Evolo Gökdelen Yarışması’nda mansiyon ödülü alan tasarım temelde, hava temizleme sistemleriyle ve birkaç bitki türü ile donatılmış, cadde seviyesinden 200-300 m yükseklikteki bir uçan yapıdan oluşuyor ve havadaki kirliliği temizliyor.A- A+
27.03.2013 tarihli yazı 11281 kez okunmuştur.
Uzmanlar gökdelenlerde yüksek katlarda yaşayan insanların  kapalı hava filtreleme sistemleri ve duman karşıtı bitkiler kullanması gerektiğine inanıyor. Ancak Shi Jianwei, Huang Haiyang, Hao Tian havayı temizlemek için çok daha etkili bir tasarım önerisi oluştudular.
 

Şehir üzerinde yüzen bu hava temizleme sistemleri “pH Conditioner” adıyla anılıyor. Yoğun trafik ve sanayi üretimi gibi etkenlerle fosil yakıtların bolca kullanılmasıyla üretilen, SO2 ve NOx, atmosferin PH değerini 5.6’ın aşağısına çeker. Bu asidite çevreye ve insana zarar verir. Bu projenin amacı; Asit Çöktürme için yumuşak bir yol kullanmak ve kirliliği, arıtılmış su, kimyasal gübre gibi uygun kaynaklara dönüştürmek.
 

Tasarım temelde, hava temizleme sistemleriyle ve birkaç bitki türü ile donatılmış, cadde seviyesinden 200-300 m yükseklikteki bir uçan yapıdan oluşuyor ve havadaki kirliliği temizliyor.

Evolo Gökdelen Yarışması’nda mansiyon ödülü alan bu yapı dev bir denizanasını andırıyor.
 
 

Kaynak:

► inhabitat
Selin Anaer Selin Anaer Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.