elektrik port üyelik servisleri elektrik port üyelik servisleri

Türkiye'nin En Büyük Rüzgar Santrali Devrede

Sabancı Holding ve enerji devi E.ON ortaklığında Türkiye'nin en büyük Rüzgar Santrali açıldı. Rüzgar Enerji Santrali'nin (RES) kurulu gücü kaç MW ? Kurulduğu il hangisi ? Bu soruların yanıtları haberimizin devamında.A- A+
12.05.2013 tarihli yazı 11990 kez okunmuştur.
Sabancı Holding ve Enerji uzmanı E.ON ile çalışmalarına devam eden Enerjisa, Balıkesir'de 145 MW kurulu güçle Türkiye'nin en büyük rüzgar enerji santrali olan Balıkesir RES'i devreye aldı. Yıllık yaklaşık 524 GWh elektrik üretecek olan devasa santralin yatırım maliyetide kendisi gibi büyük. 135 Milyon Euro değerindeki yatırımın finansmanı Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından sağlandı. 

Tasarımında General Electric teknolojisine sahip 52 adet 2.75 MW'lık rüzgar türbini kullanılan santralin açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve E.ON Yönetim Kurulu Üyesi Jorgen Kildahl katıldı.

Şekil1: Balıkesir Rüzgar Enerjisi Santrali

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı yaptığı konuşmada “Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ekonomiye kazandırılmasına büyük önem veriyoruz. Çanakkale ve Dağpazarı rüzgar santrallarından sonra Belıkesir RES’i de işletmeye alarak işletmedeki rüzgar enerjisi kurulu gücümüzü 212 MW’a çıkardık. Enerjisa’nın bugüne kadar yaptığı tüm yatırımları 11 Milyar dolara ulaştı. Enerjisa’nın yatırımları Türkiye elektrik sektörünün daha rekabetçi bir yapıya ulaşacağına duyduğumuz güveni yansıtıyor.” dedi


Çalışmalarına devam eden Sabancı Holding ve E.ON ortaklığının 2020 hedefi ise 7500MW kurulu güç ve 6 milyondan fazla müşteriye ulaşmak. Böylece enerjide dışa bağımlılığa giderek azaltmak.

►İlginizi çekebilir: Rüzgar Enerjisi Sisteminde Yeni Tasarımlar

►İlginizi çekebilir: Rüzgar Enerjisinin Gelişimi ve Tarihi
 
Ozan Orkun Ozan Orkun Yazar Hakkında Tüm yazıları Mesaj gönder YazdırANKET
Endüstri 4.0 için En Hazır Sektör Hangisidir

Sonuçlar
Aktif etkinlik bulunmamaktadır.